začne hromadne prepúšťať. Ide o dôsledok zmeny organizačnej štruktúry, o ktorej pred pár dňami rozhodlo predstavenstvo akciovky. Riešenie problému prezamestnanosti je podľa jeho predsedu Milana Slašťana prvým krokom reštrukturalizácie výroby.
Ako sme už písali, v januári došlo vo firme k zmene vlastníckych vzťahov. Väčšinovým vlastníkom akcií Vagónky sa stalo SITNO Holding, a. s., exministra hospodárstva Ľudovíta Černáka. Vedenie firmy priznalo vážne problémy s objemom zákaziek už minulý týždeň. „Od chvíle, ako sme Vagónku kúpili, sme sa snažili získať nové. Na slovenskom trhu s opravami vagónov už na tento rok priestor neexistuje, prihlásili sme sa preto do tendrov mimo krajiny. Tie však ešte nie sú ukončené. Pokiaľ ide o zákazky na krbové piecky, Vagónka nemá odberateľa, s ktorým by bol podpísaný dlhodobý kontrakt. Momentálne vyrábame pre jediného, prácu máme asi pre 60 percent ľudí," vysvetlil Milan Slašťan. Priznal, že menší objem kontraktov na piecky súvisí s vyjednaním vyššej ceny vlani koncom roka.
„Len sme ju zreálnili a prejavilo sa to tým, že pre odberateľov sme prestali byť zaujímaví. V tomto kontexte musím dodať, že v súvislosti s reštrukturalizáciou chceme Vagónku nasmerovať v budúcnosti viac na opravu vagónov, na ktoré je stavaná. Piecky budeme vyrábať ďalej, ale pripravujeme nové prototypy, ktoré by zaujali zákazníkov," povedal.
Podľa jeho slov ide o komplex zdedených problémov z minulosti, ktoré nový majiteľ dokáže eliminovať len v dlhodobejšom časovom horizonte. „Nechceme, aby si ktokoľvek vysvetľoval prepúšťanie ako začiatok konca. Je to nevyhnutný krok, ktorý znamená začiatok ozdravovacieho procesu," tvrdí.
Hromadné prepúšťanie museli prijať aj odborári. „Museli sme to vziať na vedomie. Mohli by sme začať protestovať alebo štrajkovať, ale podľa informácií o mesačnej strate, ktorú firma produkuje kvôli prezamestnanosti, by to situáciu ešte zhoršilo a napokon by už nebolo o čo bojovať," vyjadril sa odborový predák OZ KOVO Jozef Balica. Ako dodala predsedkyňa ZO OZ KOVO vo Vagónke Mária Pristašová, napriek všetkým problémom aspoň ľudia dostávajú mzdy. „V minulosti to tak vždy nebolo. Súčasne s rokovaním o hromadnom prepúšťaní sme si na budúci týždeň dohodli aj stretnutie v rámci kolektívneho vyjednávania. To sa bude týkať zamestnancov, ktorí vo firme zostanú pracovať. Súbežne budeme konzultovať zoznam tých, ktorí budú musieť odísť," vysvetlila.
Obe strany potvrdili, že zo súčasných 275 zamestnancov príde o prácu asi tretina, čiže asi 90 ľudí. „Prepúšťať sa bude recipročne vo všetkých oblastiach. Pôjde rovnako o výrobných, THP aj administratívnych pracovníkov. Predpokladáme, že sa to začne od 1. júla s tým, že rokovania o zákazkách do budúcnosti pokračujú naďalej," podotkol M. Slašťan. Nevylúčil, že situácia sa môže do konca roka zmeniť, v každom prípade si prácou môžu byť isté zváračské profesie. „Niektorým, ktorí budú na zozname prepustených, navrhneme alternatívu rekvalifikácie práve na túto činnosť," povedal.
Požiadavku odborárov, že sa pri prepúšťaní bude akceptovať viacero sociálnych aspektov, predstavenstvo prijalo. „Žiadali sme, aby sme neprepúšťali oboch členov tej istej rodiny, živiteľov rodín a zvažovali prepúšťanie ľudí tesne pred dôchodkom. Budeme to priebežne konzultovať," skonštatoval na záver šéf OZ KOVO Jozef Balica. O vývoji vo firme budeme priebežne informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín