Čoraz častejšie sa totiž stávajú terčom zlodejov. Počas lekárskych služieb a vizít odcudzili lekárom mobilné telefóny, finančnú hotovosť a ďalšie osobné veci a cennosti. Lekári tvrdia, že za krádežami nie sú ich vlastní pacienti, ale pravdepodobne organizovaní zlodeji, ktorí predstierajú návštevu hospitalizovaných ľudí. Desiatky krádeží tohto druhu zaznamenali v michalovskej, humenskej, ale aj trebišovskej nemocnici.
Kým v minulosti budili v radoch zlodejov zdravotnícke zariadenia a miesta, kde sa bojuje o záchranu ľudského života rešpekt, dnes to už neplatí. Práve prázdne lekárske a sesterské izby sa stali ľahkou korisťou pre vynaliezavých zlodejov. Po nepríjemných skúsenostiach nepomáhajú personálu ani uzamknuté izby. "My sme v tomto roku už zaznamenali tri prípady. V dvoch z nich dokonca zlodej vypáčil aj uzamknuté dvere a ukradol lekárom finančnú hotovosť," povedal na margo problému riaditeľ trebišovskej nemocnice Vladimír Vojtuš. Na interné oddelenie v Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach sa vynaliezaví zlodeji dokonca vlámali do lekárskej izby cez balkón. "Po tejto krádeži nemocnica následne zakúpila nové zámky. Celý problém to však nerieši. Pomohlo by, ak by si nemocnice mohli dovoliť bezpečnostné služby. Zvažovali sme aj túto alternatívu, ale pri dnešnom finančnom rozpočte nemocníc to jednoducho nie je možné," povedal riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach Dalimír Zobka.
Podobný názor má aj riaditeľ Vojtuš: "Súkromné SBS -ky, ktoré majú väčšie právomoci, by zároveň budili v radoch zlodejov rešpekt, ale nemôžme si dovoliť. Preto túto situáciu riešime pomocou služby na vrátnici. Tá sprísňuje kontroly pred vstupom do areálu nemocnice a na centrálnom príjme. Dokonca zamestnanci preventívne hliadkujú aj na oddeleniach." Krádeže v nemocničných priestoroch zaznamenali aj v humenskej nemocnici. "Zatiaľ sme ich počet nepočítali, ani škody ktoré zlodeji spôsobili, ale bolo ich už niekoľko," reagovala riaditeľka Nemocnice s poliklinikou A. Leňa v Humennom Mária Vasiľová.
Podľa lekárov za krádežami netreba hľadať arogantných pacientov, ale zohratých zlodejov. "Ťažko povedať, kto za tým stojí, ale podľa našej skúsenosti ide skôr o organizovaných zlodejov, ktorí najprv prídu na oddelenie a predstierajú, že tu leží ich príbuzný. Spravidla ide o vymysleného človeka. Tak si najprv okukajú oddelenie a potom sa tu vrátia," povedala primárka pľúcneho oddelenia v Michalovciach Ľubica Kmečová. Okrem mobilných telefónov, peňaženiek a zlatých retiazok pomizlo lekárom v niektorých prípadoch dokonca aj ošatenie.