tisíce kubíkov zeminy, kamenia a stromov dali do pohybu a zatarasili štátnu cestu prvej triedy. Obyvatelia 24 obcí v Uličskej a Ublianskej doline majú teraz problémy zo zásobovaním a cestovaním za prácou.
Cestári odvážajú zeminu nepretržite od štvrtkovej noci, kedy sa z 80-metrového kopca pod Maguričom zviezlo prvé bahno. Ešte v piatok večer sa cestou dalo prejsť v jednom pruhu. V sobotu nadránom však prišiel ďalší masívny zosuv, ktorý strhol zvodidlá a zatarasil a posunul železničnú trať nachádzajúcu sa pod cestou. Odvtedy je úsek neprejazdný. „Ešte ráno z kopca stekala voda a bahno. Teraz zosuv ustal a ak nebude pršať, cestu by mohla sprejazdniť už nočná zmena," predpovedal včera podvečer pracovník Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja. Množstvo odvezenej zeminy odhadol na 38-tisíc kubíkov. Pohybujúci sa svah ohrozoval aj robotníkov. „Museli sme sem navoziť kamene, aby sme ho spevnili," doplnil.
V sobotu sa do prác zapojili aj záchranári z humenskej brigády Hasičského a záchranného zboru so svojimi mechanizmami. Pomáhali aj železničiari a robotníci súkromných firiem. Starosta Stakčína Juraja Kresila povedal, že ak nedôjde v najbližších hodinách k sprejazdneniu cesty, bude žiadať aj nasadenie armády. Obnovenie železničného spojenia potrvá zrejme oveľa dlhšie, ako pozemnej dopravy. Včera ľudia, ktorí cestovali za prácou a do škôl, šli zo Stakčína do Sniny peši.
V Snine zasadal krízový štáb, ktorý rozhodol, že sa provizórne upraví lesná cesta cez Sninské rybníky popod svahy Vihorlatu s výjazdom v obci Kolonica a s pokračovaním do Stakčína. „Bude len pre osobné autá. Ťažká nákladná a autobusová doprava bude presmerovaná do Michaloviec s pokračovaním do Sobraniec a Uble," informoval riaditeľ Slovenskej správy ciest Košice J. Fabián. Trasa zo Sniny do Stakčína cez Michalovce a Ubľu je dlhá asi 120 kilometrov.
Ochranári vidia príčiny zosuvu v nekontrolovanom výrube stromov. „Spôsobili to holoruby nad celým týmto svahom samozrejme v kombinácií s výdatnými dažďami," myslí si Miroslav Buraľ zo Správy Národného parku Poloniny. Podľa krízového štábu bude potrebné celý svah dôkladne odvodniť. Rozmočená pôda totiž zo sebou brala aj buky vysoké desiatky metrov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín