beznádeje a zúfalstva. Aj keď otázka úžerníctva na verejnosti už tak nerezonuje ako vlani, podľa polície tento druh trestnej činnosti na Slovensku nevymizol, ale oproti minulým rokom sa jej darí s úžerníkmi úspešnejšie bojovať. Podľa štatistík počet takýchto prípadov rapídne klesol. Napriek tomu muži zákona naďalej evidujú desiatky prípadov, v ktorých sa najmä nezamestnaní a sociálne odkázaní Rómovia naďalej stávajú rukojemníkmi svojich nekompromisných veriteľov.
Za trestný čin úžery pritom hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až na päť rokov. Pretože svoje pohľadávky vymáhajú násilím a vyhrážkami, trestný čin úžery je často spojený aj s trestnými činmi vydierania a ublíženia na zdraví. Polícia tvrdí, že poškodení spolupracujú lepšie ako v minulosti, ale stále eviduje prípady, keď zo strachu pred úžerníkmi menia svoje výpovede.
Pred rokom polícia evidovala v rámci celého Slovenska 125 prípadov úžery, ku koncu apríla je ich len trinásť. Práve vlaňajšie nepokoje boli spúšťacím manévrom, po ktorom polícia zintenzívnila boj proti úžerníkom. "Spracovali sme a schválili Projekt boja proti trestnej činnosti úžery. V rámci neho polícia okrem iných opatrení zvýšila svoju prítomnosť a pozornosť najmä v čase vydávania dávok na miestach ich vyplácania," uviedla Marta Bujňáková z Prezídia policajného zboru. Pomôcť poškodeným z radov Rómov a eliminovať tento druh trestnej činnosti by mali podľa nej i noví rómski policajní špecialisti, ktorí pracujú v rómskych komunitách. Príčinu poklesu úžerníctva vidí košická krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová "aj 'v odstíhaní', resp. odsúdení viacerých úžerníkov v celom Košickom kraji a v ústupe viacerých úžerníkov od páchania tejto trestnej činnosti následkom aktivít polície v spolupráci s poškodenými."
Rapídny pokles úžery zaznamenali aj v Prešovskom kraji. "Vlani naši policajti úspešne pracovali na 55 prípadoch trestného činu úžery, kde bolo 26 obvinených, 12 osôb skončilo vo väzbe a poškodených bolo 61 ľudí. Za prvý štvrťrok 2005 máme len dva prípady," informovala prešovská policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová. Ďalšou príčinou poklesu môže byť aj neschopnosť Rómov platiť úžerníkovi vysoké splátky po znížených sociálnych dávok.
Riaditeľ Rómskeho komunitného centra v Michalovciach Ladislav Horváth tvrdí, že za posledné mesiace nezaznamenali v jeho úrade ani jednu sťažnosť zo strany Rómov. "Po represiách, ktoré zaviedla polícia voči úžerníkom, sa nám tento rok nesťažoval nikto. Po tom, čo polícia sprísnila boj proti tejto trestnej činnosti, úžerníci odišli do Anglicka a tunajším Rómom už dali pokoj," povedal.
Iróniou je, že poškodení napriek tomu, že prišli o desiatky tisíc korún a dostali sa na hranicu chudoby, často nie sú ochotní spolupracovať s políciou - neraz aj preto, že sa obávajú ďalších vyhrážok a násilia zo strany úžerníkov. "Niekedy je to aj zo zištných dôvodov, boja sa, že nedostanú ďalšiu pôžičku. Občas sa stáva, že prídu, oznámia polícii trestný čin úžery a neskôr svoje výpovede menia, odvolávajú, prípadne iným spôsobom negujú činnosť polície," vysvetlila Bujňáková.
Vyšetrovanie trestného činu úžery si vyžaduje svedeckú výpoveď poškodených, bez ich spolupráce je objasniť túto trestnú činnosť veľmi náročné a celé dokazovanie sa tým pre políciu značne sťažuje. Úžerníkmi sú často dobre situovaní ľudia, ktorí majú veľký vplyv na dianie v konkrétnom regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín