Michalovce a Trebišov spadlo len za tri dni cez sto milimetrov zrážok a stovky hektárov pôdy sa ocitli pod vodou. Hoci škody nie sú zatiaľ spočítané, už teraz je jasné, že tento rok bude pre poľnohospodárov jedným z najhorších.
Dnes kvôli povodniam zasadá Regionálna poľnohospodárska komora v Trebišove, predstavenstvo michalovskej komory sa zišlo ešte vo štvrtok minulý týždeň. Jej riaditeľ Július Fazekas (Na snímke) považuje za najvážnejší dôsledok dlhotrvajúcich dažďov neukončené sejby niektorých plodín, hoci agrotechnický termín už uplynul. "Podľa predpisov Európskej únie musí žiadateľ o platby zasiať do konca mája. Na mnohých miestach sa to už nestihne," povedal.
K najviac postihnutým v okrese Michalovce patria hospodárstva v Závadke, Veľkých Revištiach a Tušickej Novej Vsi, kde za štyri dni spadlo 217 milimetrov zrážok. "Došlo k totálnemu zaplaveniu sto hektárov slnečnice, 52 sóje, 40 kukurice, 60 jačmeňa. Zvyšok výmery je zaplavený lokálne," popisuje aktuálny stav predseda tušického družstva Michal Miciak. Podľa neho vodu z polí nemôžu začať spúšťať, pretože odtokové kanály sú stále plné.
V okrese Trebišov sa cez víkend súvislá vodná plocha vytvorila na poliach od Dvorianok až po Trebišov, rovnako smerom od Pozdišoviec. Zvyšok poľnohospodárskej pôdy je úplne podmáčaný. Vo svahovitom teréne dažde zasa spôsobili splavovanie ornice. "Pracovať na poliach sa bude môcť znova až v polovici júna. To je neskoro, vtedy sa už neoplatí zasiať," povedal riaditeľ trebišovskej poľnohospodárskej komory Ján Krucovčin.
Fazekas upozorňuje, že dažde uškodia aj už zasiatym plodinám. "Rozšíria sa plesne a škodcovia. Podmáčanie spôsobuje vyhnívanie koreňového systému rastlín. V takýchto podmienkach sa rýchlo rozširujú buriny," vysvetľuje. Pravdepodobnosť takéhoto vývoja podľa neho narastá tým, že neboli ukončené chemické postreky. "Ďalším, hoci nepriamym dôsledkom je, že agropodnikatelia musia hľadať zamestnancom náhradnú prácu. Mzdové náklady nie sú vynaložené tak efektívne, ako keby išli ľudia pracovať do polí," dodáva.
Poľnohospodári a ich komory teraz v spolupráci s obecnými úradmi mapujú a vyčísľujú škody, zhotovujú fotodokumentáciu. Dúfajú, že im to pomôže, keď budú žiadať ministerstvo pôdohospodárstva o náhradu. Po skúsenostiach z minulých rokov sú však k možnosti odškodnenia skeptickí.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín