ohrozujú najmä zdravie mláďat, ktoré sú menej odolné. Tvrdia to ornitológovia zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku, ktorí v uplynulých dňoch mapovali močiarne a lúčne biotopy Východoslovenskej nížiny.
Ornitológ Ján Uhrín hovorí, že mláďatá niektorých vodných vtákov majú v tomto čase ešte len jemné páperie. „Dážď a chlad škodí všetkým mláďatám. Ohrozené sú najmä tie druhy, ktoré svoje mladé predvádzajú, teda ich nevozia na chrbte, ale plávajú samostatne popri nich," vysvetľuje.
Premočené mláďatá husí divých a lysiek pozorovali ochranári v Národnej prírodnej rezervácií Senné - Rybníky v okrese Michalovce na severnom okraji Východoslovenskej nížiny. Podľa Uhrína, ak by v najbližších dňoch nenastalo trvalé oteplenie a prišli by ďalšie dažde, mladé vtáky by mohli začať hynúť na podchladenie.
Senné - rybníky patria k najvýznamnejším stredoeurópskym hniezdiskám, patria medzi významné vtáčie územia (IBA - Important Bird Areas). V lokalite bol zaznamenaný výskyt 145 druhov vtákov, z toho 55 hniezdiacich, pričom päť druhov je celosvetovo ohrozených a 53 druhov celoeurópsky ohrozených. Uhrín sa domnieva, že k hniezdiacim druhom môže pribudnúť aj vzácny žeriav popolavý. „Žeriavy obvykle migrujú na svoje severské hniezdiská. Na vlhkých lúkach v okolí Iňačovskej rybničnej sústavy sme však spozorovali dva páry žeriavov, ktoré neodleteli," povedal. Uhniezdenie tohto druhu je potrebné ešte zdokumentovať, aby o jeho usadení nebolo pochýb. Uhrín dodáva, že to nebude jednoduché, pretože hniezdiace vtáky sa správajú oveľa nenápadnejšie, ako tie, ktoré v tejto lokalite len odpočívajú počas jarného alebo jesenného ťahu.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín