nezamestnaným v susednom Maďarsku vidí trebišovský Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny rezervy, ktoré môžu pomôcť naďalej znižovať vysokú mieru nezamestnanosti v okrese. Pre KORZÁR to povedal jeho riaditeľ Peter Bačkovský.
"Kedysi som robila v michalovskom Siemense, ale po skončení 6-ročnej materskej dovolenky som tam už miesto nenašla. Viac ako rok som skúšala všetko možné, absolvovala jeden kurz, ale výsledok to neprinieslo. Bola som deprimovaná a cítila som sa zbytočná. Vlani mesto v spolupráci s úradom práce otvorili kurz sociálno - psychologická príprava a zaradili ma do neho. Neverila som, že by to pomohlo," spomína 30-ročná Renáta Š. zo Sečoviec. Ako dodáva, trojmesačný kurz jej priniesol zvýšenie sebavedomia, množstvo nových znalostí a nové plány. Po kurze nasledovala prax na magistráte, neskôr tu pracovala v rámci aktivačnej činnosti. "Teraz už dva týždne pracujem ako sociálno - komunitný pracovník a som rada, že mám prácu. Neľutujem ani jedinú hodinu kurzu," dodáva.
Renatin príbeh nie je v Zemplíne žiadnou výnimkou, takýchto žien sú stovky. Ako sme už písali, deklarovaná miera nezamestnanosti na Slovensku síce od roku 1998 klesla na historické minimum - pod 12 percent, pre okresy Zemplína však stále zostáva vzdialeným cieľom. Najhoršie je na tom práve okres Trebišov, kde je podľa aprílových štatistík na úrovni 25,02 %. Medziročne došlo k jej najrazantnejšiemu poklesu za posledné roky( o 5 % oproti roku 2004), ale vzhľadom na obmedzené možnosti umiestňovania disponibilných uchádzačov o zamestnanie na slovenskom trhu musí úrad hľadať nové spôsoby. Jedným z najefektívnejších, ktorý prináša prácu aj v dlhodobom meradle, je samozamestnávanie, ďalším, v ktorom Peter Bačkovský vidí budúcnosť, sú rekvalifikácie. Renatin príbeh je toho dôkazom.
"Vlani sme pre našich klientov pripravili spolu 43 kurzov, do ktorých sme zaradili 894 frekventantov. Zameriavali sme sa na najrizikovejšie skupiny nezamestnaných - ľudí nad 50 rokov, ľudí so základným vzdelaním a tých, ktorí sú bez práce dlhšie ako 12 mesiacov. Najviac, 202 klientov pochádzalo zo strednej skupiny - základné vzdelanie. Orientovali sme sa najmä na príslušníkov rómskeho etnika, pre ktorých sme zorganizovali 4 kurzy - najúspešnejšie boli asistent sociálnej komunitnej práce a rómsky asistent učiteľa. Z prvého sa zamestnalo 10 a z druhého 7 absolventov, čo je úspech," hovorí Bačkovský.
Zvyšné kurzy boli venované cieľovej skupine stredoškolákov - obľúbené sú počítačové kurzy, kurzy účtovníctva, manažmentu či obchodu a služieb, opatrovateliek, kuchárov - čašníkov atď. Stále najúspešnejšími zostávajú kurzy robotníckych profesií - prácu si našla až polovica frekventantov kurzu kurič, viac ako 40 percent absolventov zváračských kurzov a 30 percent z maliarskych. "Zatiaľ slabé je uplatnenie stavebných pomocných robotníkov, ťažko je zhodnotiť aj kurzy tesárov a murárov - tieto profesie sú totiž viazané na sezónu," vysvetlil riaditeľ. Ako dodal, úrad chce udržať trend zvyšovania úspešnosti kurzov, neraz sa totiž stávalo, že niektorí nezamestnaní ich absolvovali niekoľko a efekt bol nulový.
"Je to individuálnej práci s klientmi, ktorí si musia vybrať ktorým smerom sa budú uberať. Je zbytočné, aby štát dotoval drahé kurzy, keď si konkrétny nezamestnaný prácu nenájde. Pripravuje sa nová legislatíva, ktorá by im mala zabrániť, aby kurzy nezneužívali alebo aby ich absolvovali len formálne - prvý zaplatí štát, na tie ostatné už bude musieť priplatiť nezamestnaný," vysvetlil. Úlohou úradu práce zostáva flexibilne sa prispôsobovať potrebám trhu práce a organizovať kurzy, ktoré majú zmysel. " V súčasnosti je 50 klientov zaradených do kurzu sadrokartonárov, kde predpokladáme veľkú úspešnosť. Dobré je aj uplatnenie guvernantiek či už spomínaných zváračov," podotkol Bačkovský.
Úrad práce hľadá možnosti uplatnenia svojich klientov aj v zahraničí. "V tomto kontexte sme rozbehli spoluprácu v firmami v Maďarsku - v Miskolci bol záujem o stavebných pracovníkov a murárov, v Diose zase o vyučené strojárske profesie - výsledkom je 14 ľudí, ktorí tam našli prácu. Firmu sme orientovali do Sniny, kde je v štruktúre nezamestnaných vysoký potenciál týchto profesií," povedal riaditeľ. V súčasnosti úrad rokuje s firmami v Sátoráljaújhelyi, kde je zase záujem o mäsiarske profesie. Nezamestnaní začínajú reagovať aj na kurzy prípravy na prácu v zahraničí, spojené so štúdiom jazykov. "Ponuky zvonku sú, po prekonaní jazykovej bariéry majú šancu čašníci - kuchári, chyžné, upratovačky či zamestnanci hotelov," dodal Bačkovský.
Úspešnosť rekvalifikačných kurzov( 2004):
Kurič 50 %
Kurz zvárania 41,6 %
Maliar 30 %
Pomocný stavebný robotník 12 %
Murár úspešnosť dokázateľná po sezóne
Tesár úspešnosť dokázateľná po sezóne
Cieľové skupiny a plánované kurzy (2005):
Ženy po MD: Informatívna a výpočtová technika, účtovníctvo a práca s PC, podnikanie, opatrovateľstvo, krajčírka - šička
Dlhodobo evidovaní: Podnikanie, ochrana majetku a osôb, účtovníctvo a jeho aplikácia na PC, informatika, pomocné stavebné práce, zváračské kurzy, rómsky asistent učiteľa
Základné vzdelanie: Pomocné stavebné práce - orientácia na robotnícke profesie, žiadané na trhu práce
Absolventi škôl a mladiství: Opatrovanie( práca v zahraničí), podniaknie, internet a práca s PC pre pokročilých
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín