platia za pulty v areáli trhovísk. Podľa trhovníkov za nelichotivú situáciu môže silná konkurencia zo strany hypermarketov a čínskych predajní, ktoré ponúkajú svoj sortiment lacnejšie ako oni. V Michalovciach sú presvedčení, že svoj podiel na úbytku klientov má aj nevhodné, neupravené prostredie, kde ponúkajú svoj tovar. Nekrytá tržnica na ulici profesora Hlaváča je podľa nich vyhľadávaná, len keď je slnečné počasie.
Na michalovskom trhovisku bola dlhodobo najpredávanejším sortimentom zelenina, za ňou nasledoval textilný tovar a kvety. Za posledných 10 rokov počet zeleninárov rapídne klesol. Kým v minulosti patrilo trhovisko výlučne predajcom zeleniny, teraz sa mieša s textilom, obuvou ale aj elektronikou z krajín východnej Ázie. "Pred pár rokmi som od rána do desiatej dopoludnia predal všetok tovar, teraz to nepredám ani za celý deň. Hypermarkety nás úplne zničili. Tunajší pestovateľ si nemôže dovoliť dať ceny nižšie ako oni. Mám ešte do konca roka predplatený pult, ale na druhý rok končím, už sa to neoplatí," povedal pestovateľ Jozef Balog z Veľkých Kapušian. Situácia sa trhovníkom skomplikovala najmä potom, čo po Bille a Hypernove začali v meste pôsobiť ďalšie tri hypermarkety.
Problémy s predajom svojho tovaru majú okrem zeleninárov aj predajcovia textilu, ktorí v metropole Zemplína už vystriedali viacero lokalít. "Stále nás je menej, preto sme napokon skončili na zeleninovom trhu. Predtým sme tovar predávali samostatne neďaleko nadjazdu, potom v areáli zimného štadióna. Postupne nás likvidujú čínske predajne, ktorých je v centre mesta čoraz viac. Nemôžeme sa vyrovnať akciám, ktoré ponúkajú oni," poznamenala Ilona Šulcová, ktorá predáva tričká už vyše 13 rokov. Podobná situácia je aj v Humennom, kde sa úbytok predajcov prejavil najmä v oblasti textilného sortimentu. "Teraz v jarných mesiacov máme trhovníkov so zeleninou relatívne dosť. Je to preto, že ponúkajú najmä priesady, ktoré hypermarkety nemajú vo svojej ponuke. Horšie je to s predavači textilu - z 50 pultov, ktoré prenajímame, je obsadených už len 16," vysvetlil riaditeľ technických služieb v Humennom Jozef Kníž. V Humennom dokonca rapídne znížili ceny za prenájom pultov, len aby získali čo najviac predavačov - ani to však nezabralo.
Úbytok trhových predajcov neobišiel ani Trebišov. Za posledné tri roky sa ich počet zredukoval na jednu pätinu. "Kým v minulosti sme tu mali plné pulty, teraz je ich tu málo. Predávali tu najmä tunajší pestovatelia, ktorým sa to už neoplatí," uviedol riaditeľ technických služieb v Trebišove Slavomír Illeš. Niektorí trhovníci vidia problém aj v kultúre predaja, ktoré areály trhovísk ponúkajú. "Po daždi tu všade stojí voda a predajný priestor medzi pultmi sa mení na bahnisko," poznamenal Balog, ktorý predáva na michalovskom trhovisku. Podľa námestníka michalovských Technických a záhradníckych služieb Miroslava Pradu by pri súčasnom poklese trhovníkov malo mesto zvážiť aj dobudovanie tržnice na Gorkého ulici. "Keď to tak pôjde, ďalej mali by sme prehodnotiť jej dostavbu na iný účel," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín