tu posvätili základný kameň budúceho kostola s prvkami byzantskej a staroruskej architektúry. Ak sa ho podarí dostavať, po rokoch sa sem presunie konanie bohoslužieb z náhradných priestorov farskej budovy.
„Aj napriek významu farskej budovy, vďaka ktorej sa v roku 1990 na území mesta zachovala naša cirkevná obec, je veľkou túžbou všetkých veriacich, aby sa bohoslužby konali v mieste na to určenom, teda svätom chráme," hovorí Michal Džugan, duchovný správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Strážskeho.
História Pravoslávnej cirkevnej obce v Strážskom je podobná desiatkam iných na východnom Slovensku. V roku 1950, keď v akcii P komunistická štátna moc zlikvidovala gréckokatolícku cirkev, pravoslávni veriaci, ktorí prešli z gréckokatolíckej cirkvi do pravoslávnej, dostali ich kostol postavený v 19. storočí. Po obrodnom roku 1968, ktorý priniesol aj zrušenie zákazu gréckokatolíckeho náboženstva, bol chrám v spoločnom užívaní obidvoch skupín veriacich. V roku 1990 sa však už ľudia nedokázali dohodnúť a po nekonečných sporoch pravoslávni boli z kostola vyhostení.
„Boli problémy s uhrádzaním prevádzkových nákladov. Nakoniec bol pravoslávnym veriacim znemožnený vstup do chrámu. Farská budova bola pridelená nám, kvôli tomu, že ju stavali už pravoslávni veriaci," tvrdí Džugan.
Nádej pre veriacich východného obradu v Strážskom svitla v roku 2002, keď im samospráva schválila prevod pozemku za symbolickú korunu pri hlavnej ceste smerom na Vranov nad Topľou. Hneď na to začali pripravovať výstavbu kostola a tohto roku by chceli dokončiť hrubú stavbu. Džugan dúfa, že náklady, ktoré podľa rozpočtu projektu predstavujú 8 a pol milióna korún, sa im vďaka svojpomocnej výstavbe podarí znížiť na polovicu. „K dispozícii máme zhruba asi pol milióna, zvyšok sa budeme snažiť získať zo zbierok a od sponzorov," hovorí Džugan.
Výstavba chrámu zároveň umožní, aby farská budova mohla slúžiť iným potrebám. Už dnes sa priestory, kde sa nekonajú bohoslužby, využívajú pre potreby cirkevnej knižnice, pri sociálnej a charitatívnej činnosti, stretáva sa tam mládež v tzv. Cirkevnom klube, ktorý by sa mal v najbližšej dobe zmeniť na komunitné centrum.
Nový kostol bude jednoloďový, s formou baziliky so stredovekou kupolou na priesečníkoch dvoch elipsoidov, ktoré tvoria kríž. Na poschodí vo vstupnej časti sa zriadi aj knižnica a čitáreň. Džugan pripomína, že ich zámerom je postaviť objekt, v ktorom by sa uplatňovali ekologické postupy a obnoviteľné zdroje energie. „Chceme tým prezentovať praktické spôsoby nášho záujmu o ochranu Božieho stvorenstva, ktoré sme dostali od Boha do daru a máme sa oňho starať," vysvetľuje Džugan. Podľa neho to zvlášť platí v Strážskom, kde je kvôli veľkej chemickej továrni mimoriadne znečistenie životného prostredia.
V Strážskom, ktoré je súčasťou michalovskej Pravoslávnej eparchie, sa k tomuto vierovyznaniu hlási 130 ľudí. Džugan verí, že po dokončení kostola ich bude viac. Súčasťou cirkevnej obce sú aj filiálky Pusté Čemerné a Voľa.