na jednu parcelu 12 až 15, v katastri Sniny je to takmer 61. Na problém poukazuje aj rozvojový plán mesta, ktorý pred časom zostavila a schválila samospráva.
Rozdrobenosť pôvodných hospodárstiev, kombinovaná s nevysporiadanými vlastníckymi vzťahmi k pôde, prináša viacero negatív. Bráni efektívnemu využitiu pozemkov v poľnohospodárskej a lesnej výrobe najmä kvôli ich častej nedostupnosti. Malé parcely ochromujú aj obchodovanie s pôdou a neumožňujú na pozemkoch uplatňovať opatrenia, súvisiace s vodohospodárskymi úpravami a protierozívnymi opatreniami.
Zmeniť by to mal projekt pozemkových úprav, ktorý sa už v niektorých obciach Zemplína rozbehol. Ten umožní sceliť drobné výmery do ucelených lánov. Proces prebieha zámenou pozemkov. To znamená, že ak je majiteľ vlastníkom viacerých parciel, zlejú sa do jednej a ostatní majitelia dostanú náhradný pozemok porovnateľnej bonity. Vlastníci s tým však musia súhlasiť. Najväčšie problémy bývajú práve pri odsúhlasovaní návrhu umiestnenia nových parciel, ktoré dostanú vlastníci za pôvodné, pretože nie vždy sú spokojní s novou lokalitou.
Prednosta Obvodného pozemkového úradu v Humennom Jozef Hric upozorňuje, že v Snine sa podarí dokončiť sceľovanie pozemkového vlastníctva až za niekoľko rokov. Jeho predpokladom totiž je vypracovanie registra obnovenej evidencie pozemkov (ROEP). Počas jeho realizácie si ľudia pozemky môžu vyhľadať, nájsť a usporiadať. "Je to komplikovaná práca, pretože sa týka veľkého množstva parciel," hovorí Hric. Pozemková reforma sa dá však urobiť len ak sú všetky parcely na území obce zapísané na liste vlastníctva. Podľa Hrica bude pozemkový register v Snine hotový možno až ku koncu budúceho roka.
Miestny akčný a rozvojový plán mesta počíta aj s tým, že po dvoch rokoch bude Snina v zmysle platnej legislatívy vlastniť ďalšie pozemky, ktoré sú v súčasnosti evidované v kategórii neznámych vlastníkov. Tento postup je však v súčasnosti napadnutý na Ústavnom súde. Ten preskúma, či inkriminované ustanovenie zákona, oprávňujúce štát a potom obce získať pôdu neznámych vlastníkov, je v súlade s ústavou.
Celková výmera katastrálneho územia mesta je viac ako 58-tisíc metrov štvorcových. Z toho intravilán predstavuje 10,1 percenta a extravilán 89,9 percenta územia. V intraviláne mesta tvorí najväčšiu časť zastavaná plocha, najmenšiu lesné pozemky. V extraviláne je najviac lesných pozemkov, najmenej záhrad a vodných plôch.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín