zaoberajúci sa problémom drogových závislostí a alkoholizmom. Všetci jednotne dodávajú, že akcie, zamerané na predaj a podávanie alkoholických nápojov osobám mladistvým, ktoré prebehli v uplynulých týždňoch v mestách Prešovského a Košického kraja, konečne pohli ľadmi. Podľa nich sú teraz na rade rodičia a školy.
Lekári, združenia a pracovníci, zaoberajúci sa bojom a prevenciou proti alkoholovým závislostiam u maloletých a mladistvých privítali aktivity polície, ktorá pred pár dňami doslova povymetala všetky krčmy a reštaurácie v Zemplíne. Stovky policajtov sa počas posledných májových týždňov zamerali na boj proti predaju a podávaniu alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov a výskytu a používaniu návykových látok v Michalovciach Trebišove a Humennom. "Akcií sa zúčastnilo takmer 500 policajtov, v rámci Košického kraja skontrolovali 265 reštauračných a pohostinských zariadení a 1 456 osôb, ktoré sa v nich zdržiavali. Z tohto počtu bolo 366 osôb vo veku od 15 do 18 rokov (mladistvých) a 30 osôb mladších ako 15 rokov (maloletých). Pri akciách zistili 51 priestupkov v tejto oblasti a 12 ďalších. Na policajné útvary bolo predvedených 30 osôb," informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.
V Michalovciach a Trebišove skontrolovala polícia vyše desať zariadení a 200 ľudí, pričom jednu tretinu tvorili osoby, ktoré ešte nedovŕšili hranicu osemnástich rokov. Pri predaji alkoholu neplnoletým osobám odhalili v týchto mestách celkovo 12 priestupkov.
Do preventívnej akcie v Humennom bolo zapojených celkom 65 policajtov. Počas nej zistili dva priestupky na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami, ktoré boli riešené v blokovom konaní sumou viac ako 1 500 korún. Kto však predá, podá alebo inak umožní požitie alkoholických nápojov osobe mladšej ako 18 rokov, môže dostať pokutu až do výšky 3-tisíc korún. Aj keď veľké policajné akcie v Zemplíne priniesli ovocie, podľa lekárov to na boj proti alkoholizmu mladistvých zďaleka nestačí. "Represívne opatrenia polície kvitujeme, ale bez kvalitnej prevencie nebude boj proti užívaniu alkoholických nápojov dostatočný. Je to obrovský celospoločenský problém, ktorému sa venuje zvýšená pozornosť až keď nejaký mladý človek zomrie na otravu alkoholom," tvrdí primár Ľudovít Virčík z gerontopsychiatrie a doliečovacieho oddelenia Psychiatrickej nemocnice v Michalovciach, ktorý je zároveň predsedom združenia Nádej pre zdravie. Združenie je známe najmä svojimi aktivitami na školách, kde sa snaží za pomoci učiteľov vplývať na tunajšiu mládež a deti. "Upozorňujeme ich na riziká, ale aj možnosti ako včas predísť vytvoreniu závislosti na alkohole u žiakov. Tí potom následne o týchto veciach diskutujú s rodičmi," vysvetlil.
Na zvýšenie prevencie na školách a v rodinách apeluje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach, ktorý už pred časom inicioval akciu, zameranú na kontrolu dodržiavania zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov pri príležitosti Svetového dňa zdravia "Pripravujeme prednášky, sedenia a samozrejme aj filmy s drogovou tematikou. Najväčší význam prisudzujeme rodine a potom škole. V školskom zariadení trávi mladý človek tretinu svojho dňa a to aj keby nechcel, zanechá na jeho správaní zmeny. Samozrejme, ak rodičia niečo zanedbajú alebo bagatelizujú, lekár ani škola to nezachránia," uzavrel Pavel Herman z RÚVZ.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín