prinieslo prvý výsledok. Päť krajín sa rozhodlo vytvoriť spoločnú záchrannú jednotku pre prípad mimoriadnych udalostí, technologických havárií či teroristických útokov.
"Jednotka by mohla vzniknúť do roka. Predpokladáme, že každá krajina prispeje k jej vytvoreniu svojimi najlepšími technickými prostriedkami. Vybuduje sa tu teda tím, pozostávajúci z toho najlepšieho, čo ponúknu Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Ukrajina a Slovensko," vysvetlil na riaditeľ Úradu CO Ministerstva vnútra SR Ján Repa.
Ako dodal, samotné krajiny v prípade veľkých katastrôf či po teroristických útokoch by situáciu úplne nezvládali. "Vždy je dobré, ak niekto príde na pomoc. Ukázalo sa to aj pri prírodnej katastrofe v Ázii, kde cunami pripravili o život veľa ľudí. Krajiny síce zareagovali rýchlo, pomoc tam smerovala, ale problémom sa ukázal byť transport. V tom by nám vedeli pomôcť Ukrajinci, ktorí prisľúbili veľkokapacitné lietadlá, ktoré by sa dali využiť."
Cieľom cvičenia, ktorého súčasťou bol aj medzinárodný workshop, bolo zdokonaliť pripravenosť a činnosť riadiacich orgánov na všetkých stupňoch po teroristickom útoku. "Myslím, že účel splnený bol, teraz budú potrebné podrobné analýzy. Veľa sa hovorí o transformácii Leteckej vojenskej nemocnice na akciovú spoločnosť. Vyvinieme maximálne úsilie, aby táto nemocnica v Košiciach zostala, pretože ide o strategický článok ochrany," vysvetľuje prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný.
Na cvičení sa z maďarskej strany zúčastnili hasiči, Poliaci prišli s úpravňou vody, vyhľadávacím a vyslobodzovacím tímom, Ukrajina poskytla časť leteckej nemocnice. "Maďari prišli výborne vybavení, hasiči mali najmodernejšiu techniku. Ukázalo sa, že je spoľahlivá, ale na druhej strane v ťažkých terénoch sa bez problémov pohybovali len staré tatrovky slovenských hasičov. Naši ľudia robia zázraky, aby techniku udržali v dobrom stave a teraz sa im to vyplatilo."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín