eurofondov. Košický samosprávny kraj, ktorý je od roku 2003 jeho zriaďovateľom, totiž nedokáže potrebnú sumu na tento účel vyčleniť zo svojho rozpočtu. Potvrdil to riaditeľ Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb Jozef Čičatko.
Zariadenie patrí pod krajskú samosprávu nielen vďaka tomu, že kapacitne ide o vôbec najväčšie zariadenie svojho druhu v Zemplíne. Dôvodom na tento krok bolo aj to, že už v čase prechodu na samosprávy mal vysoký podiel klientov, ktorí patrili skôr do domova sociálnych služieb a vyžadovali si širšie a pravdaže, drahšie spektrum sociálnych služieb. "Hovoríme o rôznych druhoch postihov nielen po telesnej, ale aj mentálnej stránke. Kapacita nášho zariadenia je 240 miest a už vtedy sme upozorňovali, že asi 30 percent klientov vyžaduje permanentnú starostlivosť a tento trend pokračuje. V tomto kontexte sme požiadali rediagnostiku postihov našich klientov - spolupracujeme s psychiatrickým oddelením trebišovskej nemocnice. Podľa našich predpokladov až polovica klientov bude potom zadelená do domova sociálnych služieb," vysvetlil J. Čičatko.
Prechod pod krajskú samosprávu priniesol domovu ďalšiu agendu navyše - pod jeho správu patria aj tri útulky v okrese - v Sečovciach, Trebišove a Kráľovskom Chlmci, domov pre opustených rodičov s deťmi v Sečovciach a krízové centrum a SOS opatrovateľská služba. Každé z týchto zariadení má kapacitu 10-12 miest a sú stále vyťažené. "Ročne hospodárime s rozpočtom asi 45 miliónov, pričom asi 8 ide práve na tieto zariadenia. Dokážeme z toho vyjsť, pokiaľ ide o platby za médiá a ostatné režijné náklady, jediným problémom je nízky rozpočet na údržby a opravy na tento rok - zo žiadaných 2,1 milióna korún sme dostali na tento účel len asi 370-tisíc korún a mnohé opravy sú akútne. V tomto kontexte sme dali vypracovať štúdiu na komplexnú rekonštrukciu domova, ktorý by potom spĺňal európske štandardy. Keďže náš zriaďovateľ na financovanie náročného projektu nemá ani pri najlepšej vôli dostatok financií, rozhodli sme sa pripraviť žiadosť na získanie financií z eurofondov, ktorú v súčasnosti už spracúva nami poverená agentúra, ktorá má s podobnými projektmi dlhoročné skúsenosti," vysvetlil riaditeľ.
Pripravovaný projekt ráta s riešením troch základných priorít - inštalácia chýbajúcich výťahov v dvoch pavilónoch, komplexná prestavba izieb na bunkový systém s priľahlým sociálnym zariadením a kompletná výmena okien, dverí, balkónov, ktorá by mala eliminovať úniky tepla. "Výťahy sme sa v prvej etape snažili prefinancovať cez Fond sociálneho rozvoja, ale vzhľadom na ich vysokú cenu sme nedokázali splniť požadovaný limit do 1 milióna korún. Podľa nášho prieskumu trhu totiž jeden stojí asi 1,7 milióna korún a my potrebujeme dva - domov je totiž riešený pavilónovým spôsobom a výťah je len v jednom z troch pavilónov," vysvetlil Čičatko.
Za rovnako dôležitú považuje prestavbu izieb, ktoré sú v súčasnosti dvojposteľové. "Problém je v tom, že sociálne zariadenia sú riešené internátnym spôsobom, teda len jedny na celú chodbu na každom poschodí. Naším zámerom je spojiť tri izby s tým, že v strednej časti bude sociálne zariadenie, ktoré bude slúžiť obyvateľom z dvoch izieb pri ňom," povedal riaditeľ. Výmenu okien, balkónov, prípadne plochej strechy za sedlovú zase podmieňuje snaha vedenia domova znížiť náklady na médiá. Podľa riaditeľa na spomínané priority budú potrebovať asi 20 miliónov korún. "Projekt nám už pripravujú, schváliť ho však musia aj krajskí poslanci. Verím, že správne pochopia naše snahy dostať najväčšie zariadenie v Zemplíne na úroveň vyspelých európskych krajín," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín