okrese neznámy páchateľ alebo páchatelia vyrúbali takmer 20 kubíkov bukov a čerešní najvyššej kvality. Riaditeľ odštepného závodu Lesov SR vo Vranove nad Topľou Martin Strmeň upozorňuje, že prípadov nelegálnych výrubov medziročne pribúda. "Tento rok je to už siedmy," pripomína.
Podľa slov zástupcu prešovskej krajskej hovorkyne Daniela Džobaníka nelegálny výrub oznámil 7. júna na humenskej polícii 38-ročný muž z obce Slovenská Volová v okrese Humenné. "Uviedol, že doposiaľ neznámy páchateľ neoprávnene vyrezal a odcudzil v katastrálnom území obce Karná 19,3 metra kubického drevnej hmoty," vysvetlil Džobaník. Ako dodal, na základe odborného posúdenia lesníkov ku krádeži muselo dôjsť ešte v čase vegetačného pokoja - niekedy v dobe od 1. marca do 15. apríla 2005. "Konáre, ktoré zostali po ťažbe na mieste činu totiž boli bez vegetácie. Páchatelia vyrezali buky a čerešne a krádežou spôsobili Lesom SR škodu najmenej 120-tisíc korún. Na to, že v lese chýbajú stromy, sa prišlo 26. mája.," komentoval Daniel Džobaník. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci trestného činu krádeže - prípadom sa zaoberá humenská polícia.
Riaditeľ odštepného závodu Lesov SR vo Vranove nad Topľou Martin Strmeň pre KORZÁR uviedol, že ani zďaleka nejde o ojedinelý prípad. "Podobných nelegálnych výrubov stále pribúda. Nejde o taký veľký objem dreva ako bolo napríklad pri Vojčiciach, ale o viac menších. Pri spätnom preverení všetkých prípadov so škodou nad 50-tisíc korún sme zistili, že na území, ktoré náš závod spravuje, sa od začiatku tohto roka vyskytlo už 6 prípadov, z toho v troch bola škoda vyššia ako 100-tisíc korún, v jednom to bolo dokonca až 300-tisíc," povedal nám. Priznal, že vypátrať páchateľa je v týchto prípadoch takmer nemožné. "Scenár je vždy rovnaký - ide o organizované skupiny, ktoré si vytypujú lokalitu, prídu s potrebnou technikou, drevo ihneď porežú a odvezú. Často prídeme na krádež už do 2-3 dní, ale aj vtedy je už neskoro. Hoci máme typy, kto by to mohol robiť, akonáhle je drevo preč, je to už nedokázateľné," skonštatoval.
Pripomenul, že organizované partie idú výhradne po najkvalitnejšom dreve. "V našom regióne je to najčastejšie buk, čerešňa a občas dub. Stačí desať kubíkov a škoda je nad 100-tisíc korún," vysvetlil. Pokiaľ ide o posledný prípad z Karnej, podľa Strmeňa les, v ktorom došlo k nelegálnemu výrubu Lesy SR len spravujú, ale nie je ich vlastníctvom. "Lokalita, v ktorej sa to stalo, patrí dvom súkromným vlastníkom. Išlo o hospodársky les, kde je ťažba možná, ale pravdou je, že my sme tam ešte neťažili," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín