návštevníkov nielen zo Zemplína, ale aj z ďalších miest Slovenska a Maďarska. Milovníkov folklóru a dobrého vína neodradilo ani daždivé počasie, ktoré počas sobotňajšieho večera na chvíľu zahnalo návštevníkov pod klenby renesančného kaštieľa Rákocziovcov. Sprievodné podujatia spojené s festivalom začali už koncom mája v rôznych mestách Zemplína a vyvrcholili počas uplynulého víkendu v areáli kaštieľa v obci Borša. Tu nechýbala ani odborná degustácia vín, po ktorej si mohli svetoznáme tokajské odrody vychutnať aj radoví návštevníci. "Ľudia mohli ochutnať odrody Furmin, Lipovina a Muškát žltý. Všetko sú prevažne vína od tunajších približne 20 drobnopestovateľov, ktorí tieto vína dopestovali vo svojich vinohradoch a malých pivničkách. Návštevníci mali možnosť ochutnať dohromady 32 vzoriek vín," povedal člen poroty Gejza Chizmády. Najstarší ročník určený aj pre chuťové poháriky laikov bol z roku 1998. O najlepšom a najkvalitnejšom vínku napokon rozhodla päťčlenná komisia, ktorá to v Mekke dobrých vinárov naozaj nemala ľahké.
Sobotňajší program zahájil starosta Borše Michal Szabó otvorením výstavy výtvarného umenia - Južný Zemplín v obrazoch, na ktorej si mohli návštevníci pozrieť desiatky výtvarných diel od miestnych autorov, ktorí svojim štetcom zachytili najkrajšie klenoty tohto regiónu, krajiny a obcí. Medzi obrazmi nechýbala aj zbierka pohľadníc Steiner Józsefné. "Miestnosti, kde prebiehala výstava sa ešte pred rokom nedali využívať. Z projektu SAPARD sme postupne obnovili prízemie severozápadnej bašty kaštieľa, v ktorej je sedem miestností. Ich celková rekonštrukcia bude hotová dokonca mesiaca, ale pretože bol festival, tak sme ich využili skôr," poznamenal Michal Szabó. V budúcnosti bude v týchto priestoroch kaštieľa múzeum. Množstvo pútnikov, ktorí chceli nasiaknuť atmosférou dvoch národností a kultúr si okrem vystúpení súborov prezreli aj miestnosti kaštieľa, kde mohli zazrieť exponáty, ktoré viac poodhalili návštevníkom niečo z minulosti a života rodiny Rákocziovcov.
Kultúrny program sa odohrával na nádvorí kaštieľa, kde okrem folklórnych súborov predviedli svoje umenie aj majstri kuchári. Niekoľko družstiev si zmeralo svoje sily v súťaží o najlepšieho gurmána. Nádych minulosti dodával aj dvojník Františka Rákocziho, ktorý sa so svojou paňou prechádzal po chodbách kaštieľa v dobovom kostýme tak ako kedysi. Od piatku do nedele sa divákom predstavili v Slovenskom Novom Meste, Viničkách a Čerhove súbory z Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Estónska. Posledných návštevníkov ešte v nedeľu dopravil do železničnej stanice v Borši špeciálny Tokajský express. Vlak ťahaný parným rušňom "Šľachtičná" priviezol do Borše zadarmo desiatky návštevníkov nielen z Košíc, ale aj ďalších obcí južného Zemplína.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín