utorkovom zasadnutí. Vedenie mesta sa týmto spôsobom snaží zaplatiť dodávateľom za dohodnuté a vykonané stavebné práce v michalovskom priemyselnom parku. Tunajšia samospráva sa pre tento krok rozhodla potom, čo nezískala na jeho dostavbu približne stomiliónovú dotáciu z ministerstva hospodárstva na základe projektu, ktorý posudzovala agentúra SARIO. Podľa primátora Jozefa Bobíka sa kvôli vysporiadaniu záväzkov mesta voči dodávateľom nebudú v meste zvyšovať dane, ani poplatky - zmeny nastanú len v investičných akciách, ktoré malo mesto pôvodne naplánované. Odkladá sa dokončenie tržnice a úpravy Gorkého ulice, ktorá mala byť súčasťou rekonštrukcie centrálnej pešej zóny. Rozhodnutie rady musia ešte schváliť mestskí poslanci na svojom zasadnutí 27. júna.
Mesto presunom financií z naplánovaných investičných akcií - dostavba tržnice a rekonštrukcia Gorkého ulice získa približne 41 miliónov korún. Práce v priemyselnom parku však dodávatelia vykonali v objeme, ktorý túto sumu presahuje. Mesto získanie ďalších finančných zdrojov nebude riešiť ďalším úverom, alebo zmenou miestnych daní a poplatkov - chýbajúce peniaze chce získať prevodom majetku v priemyselnom parku na dodávateľov stavebných prác. Týmto spôsobom sa plánuje s nimi vyrovnať za už vykonané práce. "Niektoré stavebné objekty, ktoré sa zrealizovali tak nebudú vlastníctvom mesta, ale iných organizácií," povedal primátor. Podľa neho tento krok "nebráni budúcemu užívaniu priemyselného parku".
Mesto sa týmto spôsobom snaží vysporiadať s firmami a spoločnosťami, ktoré už zrealizovali stavebné práce v priemyselnom parku za niekoľko desiatok miliónov korún. Stavba vysokého napätia ostane majetkom Východoslovenských elektrární a pravdepodobne aj rozvody vody a kanalizácie sa stanú majetkom ďalšieho stavebného realizátora -Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Zatiaľ nie je jasné ako sa mesto vysporiada s firmami, ktoré zrealizovali ďalšie stavebné práce a výstavbu prístupovej komunikácie. "U niektorých stavebných objektov ešte len riešenie hľadáme," povedal primátor.
Vedenie mesta už pred časom pripustilo, že bolo neštandardné rozbehnúť stavebné práce bez toho, aby malo garantovanú finančnú dotáciu zo strany štátu. Michalovce sú jediným mestom v Zemplíne, ktoré si musí dostavbu parku v prevažnej miere zaplatiť z vlastného vrecka. Trebišov a Snina získali z fondov dohromady vyše 300 miliónov korún. Mesto sa podľa primátora nevzdáva a bude sa uchádzať o ďalšiu dotáciu z ministerstva hospodárstva v septembri tohto roku.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín