Napriek komplexnej rekonštrukcii, redukcii zamestnancov a zníženiu kapacity je podnik stále v mínuse. Podľa ich riaditeľa Michala Davalu sa riešenia v podobe dvoch veľkých zmlúv z odberateľom a prenájomcom priestorov začínajú črtať až v týchto dňoch.
Ako sme písali, podnik dlhé roky vykazoval stratu a mestskí poslanci vlani uvažovali o jeho zrušení podobne ako k tomu došlo pri hoteli Zemplín. Napokon sa uzniesli, že Práčovňa a čistiareň dostane ešte šancu dokázať svoju životaschopnosť . Podľa schváleného úspornejšieho variantu sa mesto vlani v júni rozhodlo investovať 1,5 milióna korún do rekonštrukcie priestorov a nákupu technológie s nižšou kapacitou. Veľkokapacitná z 80-tych rokov totiž nebola využitá, čo zbytočne zvyšovalo náklady a prehlbovalo straty. "Kapacitu sme znížili natoľko, že dnes perieme asi 320 kilogramov bielizne za smenu. Redukoval sa aj personál, dnes je v kmeňovom stave podniku len 11 ľudí. V snahe zvýšiť príjem sme sa počas roka snažili získať nových odberateľov, ale konkurencia je obrovská. Preto naše služby využívajú ľudia nielen zo Zemplína, ale aj spod Tatier, zo Starej Ľubovne a podobne. Naším stálym a väčším partnerom je EVO Vojany, hotelové prevádzky na Zemplínskej šírave atď.," vysvetlil Michal Davala. Ako podotkol, o služby Trebišovčanov prejavila záujem veľká firma zo Zemplína, zmluva s ňou je zatiaľ v štádiu rokovaní. "Jej meno nemôžem povedať, o túto zákazku majú záujem aj naši konkurenti," dodal Davala.
Priznal, že vzhľadom na finančné problémy poslanci na svojom poslednom zasadnutí v apríli rozhodli o tom, že mesto preberie na seba lízing technológie, ktorú podnik nakúpil v súvislosti s rekonštrukciou a znižovaním kapacity. "Naše náklady sa tým znížili o asi 51-tisíc korún mesačne, čo je pomoc. Mesto to riešilo tým, že po splatení sa stane jej majiteľom," skonštatoval.
Ďalšia možnosť zvýšenia príjmu podniku je v prenájme priestorov, ktoré sa uvoľnili po rekonštrukcii. "Ponúkali sme ich na prenájom, ale bez úspechu. Prešli sme aj na alternatívu prenajať tunajšie plochy na parkovanie, ale nikto nereagoval. Na lepšie časy začalo svitať koncom mája, kedy sme začali rokovať s domácou drevospracujúcou firmou, ktorá tu chce zriadiť veľkosklad aj maloobchodnú predajňu s tým, že priestory s plochou 630 metrov2 si zrekonštruuje na vlastné náklady. Sme už v štádiu podpisu zmluvy, ktorá začne platiť od 1. júla," povedal riaditeľ "eseročky". Podľa jeho slov tento zmluvný vzťah prinesie po roku trápenia prvý citeľnejší finančný efekt a pokiaľ podnik podpíše aj zmluvu so novým odberateľom "dokážeme sa dostať z červených čísiel do mierneho zisku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín