rokoch stagnácie zažiť nápor turistov. Presvedčení sú o tom zástupcovia správ cestovného ruchu, podnikatelia, združenia a obce, podnikajúce v rekreačných oblastiach Zemplínskej šíravy. Postupne pribudli pre návštevníkov nové atrakcie a situácia sa začína stabilizovať. Obce a starostovia viac spolupracujú na projektoch, prostredníctvom ktorých sa snažia získať financie zo štátneho rozpočtu a fondov EÚ. Prelomili sa aj hraničné bariéry a slovenské more sa dostáva čoraz viac do povedomia v partnerských mestách a obciach v Poľsku či na Ukrajine, odkiaľ sa očakáva zvýšený prílev turistov. Okrem toho by mala prinavrátiť dovolenkárov na Šíravu aj kvalita vody, ktorú po mnohých negatívnych kampaniach v predchádzajúcich sezónach teraz hodnotili hygienici za jednu z najlepších spomedzi nádrží na Slovensku.
Šírava za posledných desať rokov prišla o stotisíce dovolenkárov. Kým v minulosti ich tu trávilo leto viac ako pol milióna, posledný rok sa ich počet pohyboval na hranici 200-tisíc. V priebehu troch rokov stratila aj Poliakov, hoci bola dlhodobo ich obľúbenou destináciou. Ich odliv spôsobila nielen štátna podpora poľskej vlády, ale aj stagnácia miestnych služieb, hoteliérov a podnikateľov. To by sa malo zmeniť. „Začali sme rokovať s poľskými a ukrajinskými partnerskými mestami, kde sa snažíme viac spropagovať Šíravu a jej okolie," povedal starosta Kaluže Ján Čuchran.
Podobný názor zastáva aj riaditeľ Správy cestovného ruchu Vinné (SCR) Miroslav Juro: „Ak sa ešte odstránia niektoré legislatívne bariéry voči východným susedom, tak práve Ukrajinci, Poliaci, Maďari a Česi budú v budúcnosti nosnou klientelou."
Okrem dobudovania bazénov by pre rekreantov lákadlom malo byť aj zlepšenie hoteliérskych a reštauračných služieb. Mnoho hotelov absolvovalo rekonštrukciu. Podľa Márie Zolovčíkovej z odboru regionálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja sa v súkromnom sektore udiali výrazné zmeny: „Ubytovacie zariadenia tu už zodpovedajú európskym štandardom a pritom ceny sú nižšie."
Podnikatelia rozšírili služby v oblasti vodných športov a turistiky. Za posledné dva roky pribudli atrakcie ako vodné skútre, jazda na štvorkolkách, okruhy pre motorkárov, vyhliadkové jazdy na koňoch, lodi a množstvo ďalších. „Tá ponuka je stále širšia, pretože množstvo aktivít preberajú na seba podnikatelia. Správy nemali na to finančné možnosti. Dnes plníme skôr koordinačnú a strategickú funkciu," vysvetlil Juro.
Správy cestovného ruchu a obce v snahe pritiahnuť dovolenkárov spravili tento rok niekoľko ústretových krokov. „Rekreačný poplatok nebude v strediskách Biela hora, Hôrka, Medvedia hora a Vinianske jazero. Na jazere sa bude platiť len parkovné 40 korún za auto. Rekreanti majú vstup zdarma," povedal Miroslav Juro.
Obec Vinné a SCR pristúpila k tomuto kroku po dohode s podnikateľmi, ktorí prevzali na seba zabezpečenie niektorých služieb ako kosenie, údržba a úprava rekreačných plôch. Nižší rekreačný poplatok čaká návštevníkov aj v strediskách Kaluža, Kamenec a Klokočov. Kým vlani vstupné do areálov stálo 40 korún, tento rok to bude len 25. „Nie všetci rekreanti idú na bazény, takže sme sumu znížili. Cena na bazén ešte nie je stanovená," uviedol Čuhran.
Charakter okolia Šíravy sa môže radikálne zmeniť aj vďaka novému prieskumnému vrtu, ktorý sa práve v týchto dňoch robí v stredisku Kaluža. V prípade úspechu môže vďaka novému termálnemu prameňu vyrásť na Šírave aj veľký aquapark s tobogánmi a bazénmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín