príjemné asociácie. Platilo to aj počas včerajších praktických skúšok študentov Združenej strednej školy hotelových služieb a obchodu, ktorí v stredisku Dúha predvádzali skúšobnej komisii aj náhodným návštevníkom, čo sa za tri roky štúdia naučili. Pohľad na šikovné ruky kaderníčok či čašníkov, kuchárov a predavačov a najmä na hotové diela či slávnostné tabule bol nesporne zaujímavý.
Dojem, aké je to pre takmer absolventov školy jednoduché, je mylný, maratón záverečných skúšok totiž odštartovali ešte minulý týždeň písomnou časťou, v ktorej ich komisia prevetrala z teórie. „Po jej skončení si ihneď ťahali otázky k praktickej časti, ktorá prebieha koncom tohto týždňa. Ich povinnosťou je počas troch dní si zabezpečiť všetky suroviny, potrebné na prípravu 'vytiahnutého' kompletného menu, či potreby na skúšku zručnosti. V otázke bol uvedený len názov menu, nič viac, všetko musia vedieť oni," vysvetlila hlavná majsterka odboru kuchár - čašník a predavač Slávka Rudášová.
Ako dodala, počas dvoch dní praktických skúšok si 5-členné odborné komisie preklepli 50 absolventov odboru kuchár - čašník, 13 budúcich predavačov a 12 kaderníčok. Partiu 24 chlapcov a dievčat sme prichytili pri príprave menu a slávnostných tabulí práve vo finále ešte v kuchárskom oblečení a o pár minút už stáli pri svojich „dielach" nastúpení ako vojaci. „Tým však skúška nekončí, ešte ich čaká dokázanie zručnosti pri príprave či podávaní špeciálneho druhu kávy, niektorých nápojov či pri ich miešaní. Okrem praktickej stránky musia aj verbálne vysvetliť, čo robia a následne odpovedať na otázky komisie," upozornila Slávka Rudášová.
Práve toto finále skúšok je už spojené aj s trasúcimi sa rukami či hlasom. Chyby sa, pravdaže, neodpúšťajú. „Prísnosť a nároky majú zmysel. Naši študenti vedia, že majú vysokú šancu sa uplatniť v zahraničí alebo môžu ďalej študovať v nadstavbovom odbore. To, že na to majú, musia aj dokázať. Zo spomínaných 50 sa to týka len najlepších," povedala majsterka.
Podobný scenár prebiehal aj u kaderníčok, ktoré namiesto varechy a servírovacích tácok mali v rukách hrebeň a sušič na vlasy. Podľa ich hlavnej majsterky Marty Kuliňákovej ich šance študovať ďalej sú obmedzené, lebo na škole to už nejde. „Niektoré sa však zamestnajú v kaderníckych salónoch, kde praxovali," dodala.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín