realizovať v rekreačnej chatovej oblasti Kaluža, môže na Šírave vyrásť nový aquapark a bazény s celoročnou prevádzkou. Ministerstvo životného prostredia ešte pred časom dalo prebádať oblasť humenského chrbta za účelom zistenia výskytu prameňa geotermálnych vôd. Na základe pozitívnych geologických meraní z minulého roka už začali s vrtom minulý týždeň vo štvrtok. Ak by sa v ňom našiel bohatý prameň termálnej vody, mohlo by to úplne zmeniť charakter Šíravy. Vznikli by nové bazény s celoročnou prevádzkou, tobogany a ďalšie atrakcie. Výsledky vrtu však budú známe najskôr o štyri mesiace. V prípade úspechu má už obec Kaluža pripravené varianty na jeho využitie.
„Všetko samozrejme bude záležať aj od výsledkov, ale máme už pripravené projekty. Jeden počíta s využitím prameňa na ohrev vody pre chatárov a obec, druhý s vybudovaním aquaparku. To by otočilo situáciu a cestovný ruch okolo celej Šíravy o 180 stupňov," povedal starosta obce Ján Čuchran. Podobný názor má aj riaditeľ Správy cestovného ruchu Vinné Miroslav Juro: „Bol by to pozitívny prínos nielen pre obec Kaluža a blízke strediská, ale pre celú Šíravu."
Využitie termálneho prameňa v kúpaliskách by podľa zainteresovaných oživilo cestovný ruch aj v zime. Dovolenkári by sa tak mohli v zimných mesiacoch korčuľovať na zamrznutej Šírave a potom si zaplávať v bazénoch s teplou vodou. „Zlepšila by sa aj lôžková vyťaženosť hotelov a ubytovacích zariadení s celoročnou prevádzkou, ktorá sa v priebehu minulého roka pohybovala len okolo 6 percent," uviedla pracovníčka odboru regionálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja Mária Zolovčíkova.
Prieskumný vrt však počas tejto sezóny znepríjemní pobyt niekoľkým dovolenkárov, ktorí budú ubytovaní v chatovej osade, kde hľadanie termálneho prameňa prebieha. „Dovolenkári musia byť trochu trpezliví, pretože tie práce je nevyhnutné urobiť práve uprostred sezóny, v zimných mesiacoch to nešlo. Prieskumný vrt trvá približne tri-štyri mesiace, takže tak či tak by zasiahol do letnej sezóny," dodal Čuchran. Podľa majstra Jozefa Blaška, ktorý dohliada na vrtné práce, to môže trvať aj dlhšie: „Pôjdeme do hĺbky pol kilometra. Teraz je ťažko odhadnúť, ako dlho to potrvá, v Partizánskom sme sa dostali do 500-metrovej hĺbky za dva mesiace. Potom sa to zavalilo a celý vrt nakoniec trval rok a pol. Všetko bude záležať od podložia.".
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín