území obcí Osadné a Hostovice v okrese Snina totiž slávnostne vyhlásili rozšírenie Prírodnej rezervácie Udava. Predstavitelia štátnych lesov, štátnej ochrany prírody aj mimovládnych organizácií označili túto udalosť za historickú. „Na tomto mieste sa stretávajú názory, ktoré boli dlhé roky rozdielne. Tento symbolický akt je znakom porozumenia," povedal pred osadením stĺpov rezervácie Martin Strmeň, riaditeľ vranovského lesného závodu.
Prírodná rezervácia Udava v Národnom parku Poloniny s rozlohou 52 hektárov bola vyhlásená v roku 1982. Mala zachovať posledný prirodzený komplex pôvodných jedľovo-bukových karpatských lesov. Návrh na jej rozšírenie na 392 hektárov predostreli štátnym orgánom Lesoochranárske zoskupenie VLK a Správa Národného parku Poloniny v roku 2001. Podľa nich bola rozloha chráneného územia malá na to, aby sa jedinečné lesy pralesovitej štruktúry mohli nerušene vyvíjať. Po štyroch rokoch sporov štátne lesy súhlasili so zväčšením. „V celom rozsahu sme akceptovali návrh ochranárov," upresnil Strmeň.
Podľa šéfa Lesov SR Karola Vinša je rozšírenie rezervácie dôkazom, že ochranári a lesníci dokážu nájsť spoločnú reč. „Musíme hľadať rovnováhu medzi regionálnym rozvojom a ekonomikou na jednej strane, a ochranou prírody na druhej," povedal.
Riaditeľ Národného parku Poloniny Jozef Repka pripomenul, že zväčšením rezervácie Slovensko splní jedno z odporúčaní diplomu, ktorý Rada Európy podmienečne udelila tomuto parku v roku 1998. „Zaviazali sme sa zvýšiť rozlohu lesných rezervácií. Týmto rozšírením získame jedno percento chráneného územia v celom národnom parku," vysvetlil.
Náčelník zoskupenia Vlk Juraj Lukáč zdôraznil, že zachovanie unikátnych lesov by nebolo možné bez prístupu lesníkov a miestnych obyvateľov. „Bez ich citu pre les by toto územie vyzeralo ináč," povedal. Rozšírenie chráneného územia privítal aj starosta obce Osadné Ladislav Mikulaško, ktorý spočiatku tento krok odmietal. „Verím, že táto rezervácia pomôže rozvoju obce a priláka sem turistov," poznamenal.
Rezervácia Udava je unikátom v celej Európe, kde už obdobné nedotknuté lesy takmer neexistujú. Jej rozšírením sa vytvoril ucelený komplex prirodzeného lesa v celom povodí rieky Udava. Dosiahne sa tak dlhodobý a samostatný vývoj lesného spoločenstva, pri ktorom sa zabezpečia lepšie podmienky mnohým významným rastlinným a živočíšnym druhom.
Zvýšená ochrana na území rezervácie platí od prvého júna, kedy nadobudla účinnosť vyhláška prešovského Krajského úradu životného prostredia. Od tohto dátumu je v Udave zakázané ťažiť drevo, poľovať na zver, ale aj zbierať lesné plody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín