novú tvár. Počas uplynulého týždňa opravili a zrekonštruovali približne stovku hrobov na vojenskom cintoríne v Radvani nad Laborcom. Cintorín bol vyše 90 rokov opustený a zničené hroby už nebolo takmer vidieť.
Nemecký prápor zastupovalo 13 vojakov a slovenskú stranu desať profesionálov. Všetci sa do netradičnej akcie na záchranu cintorína rozhodli dobrovoľne. "Cintorín bol dosť v zanedbanom stave. Najprv museli pred nami ťažké mechanizmy upraviť terén. Bolo tam veľa kríkov, museli vybagrovať a vyčistiť koreňové systémy a veľké skaly. Na nás zostala viac menej ručná práca. Museli sme urobiť odtokový kanál, val okolo cintorína, aby voda nepoškodzovala zrekonštruované hroby," povedal veliteľ slovenskej jednotky Marek Stretavský. Na vojenskom cintoríne v Radvani nad Laborcom sú pochovaní nielen nemeckí, ale aj vojaci bývalého Rakúsko- Uhorska a Ruska. Z pôvodného cintorína nezostalo takmer nič. Na mieste odpočinku bol len jediný kríž a náhrobný obelisk, ktorý mierne nasvedčoval tomu, že sú tu pochovaní vojaci. Preto musela armáda okrem terénnych úprav postaviť aj nové kríže. "Išlo o jednoduché provizórne kríže z ohobľovaných dosiek. Armáda pri rekonštrukcii cintorína pritom postupovala presne podľa pôvodného plánu, ako dávno cintorín vyzeral," dodal Stretavský.
Počas dobrovoľnej akcie dvoch armád nebolo vôbec cítiť jazykovú bariéru. Spoluprácu so slovenskými vojakmi si pochvaľoval aj veliteľ nemeckej jednotky Fritz Schneider, ktorý je v službách nemeckej armády už vyše 30 rokov. "My vojaci si dokážeme lepšie porozumieť ako politici našich krajín," povedal s humorom. Podľa Stretavského boli vojenské skupiny počas rekonštrukčných prác navzájom premiešané naschvál. "Nedelili sme sa na nemeckých a slovenských vojakov, všetko sme robili spoločne. Cieľom bolo aj zlepšiť komunikáciu medzi skupinami," vysvetlil slovenský veliteľ. Aj keď nemeckí vojaci sa už vrátili v piatok podvečer domov, opraviť starý cintorín v Radvani nad Laborcom sa pravdepodobne vrátia aj o rok. "Je ešte potrebné postaviť oplotenie a urobiť prístupovú cestu. A naďalej ho samozrejme zveľaďovať, aby neupadol do zabudnutia," uzavrel Stretavský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín