slov starostu obce Jána Hrešana ju chce hlavný dodávateľ, Inžinierske stavby Košice, a.s., odovzdať skôr ako v plánovanom októbrovom termíne. "Dnes sa na stavbe koná kontrolný deň, slávnostné odovzdanie do používania je naplánované na 15. augusta," uviedol včera pre KORZÁR.
Výstavba nového mosta s rozpočtovým nákladom 136 miliónov korún začala v októbri roku 2002. Štát sa pre veľkú investíciu cez bývalý Investorský útvar Slovenskej správy ciest rozhodol, lebo starý, ktorý je pár desiatok metrov nižšie, už nespĺňa kritériá bezpečnosti nielen po dopravnej ale aj po vodohospodárskej stránke. "Pochádza z USA, kde ho vyrobili ešte v roku 1911 a previezli na Slovensko. Cez vojnu slúžil na Ondave, vo Vysokej nad Uhom ho nainštalovali v roku 1946. Je nielen úzky - má asi tri metre, ale aj nestabilný - jazda cezeň by sa mohla zaradiť medzi adrenalínové športy," povedal s úsmevom starosta obce. So všetkou vážnosťou dodal, že ešte silnejším argumentom na výstavbu nového mosta boli protipovodňové opatrenia. "Nachádza sa v medzihrádzovom priestore a hrádze, ktoré smerujú k nemu, vytvárajú v rieke akýsi prírodný lievik. V ňom sa v čase veľkých prívalov hromadí voda, čo spôsobuje vzdúvanie rieky a následne zaplavovanie," vysvetlil.
Pre obec má výstavba nového mosta aj iný rozmer - spojí totiž dve časti dediny, ktoré sa nachádzajú na opačných stranách Uhu. "Obyvatelia menšej časti dediny, nazývanej Majer, sa na druhú stranu mohli dostať len cez starý most, ktorý je dosť ďaleko. Nový stojí takmer pri prvých domoch. Naviac, na tejto trase sa perspektívne ráta s rozšírením cesty cez dedinu smerom na Bežovce, kde sa cesta napojí na budúcu diaľnicu z Košíc na Nižné Nemecké. Hoci je to zatiaľ hudba budúcnosti, most znamená pre Majer perspektívu rozvoja," myslí si Ján Hrešan.
Podľa slov vedúceho odboru Investičnej výstavby a správy ciest Košice Roman Šplíchala je most vo Vysokej najväčšou investíciou SSC v Zemplíne a na východe vôbec. "Pokiaľ ide o novostavbu mosta, tak určite - niektoré sme rekonštruovali, ale náklady boli oveľa nižšie. Tento most dlhý 132 metrov, bude spolu s prekládkou cesty celkovo stáť 136 miliónov korún. Zatiaľ je preinvestovaných 106. S financiami problém nie je. Ide o prioritnú stavbu, peniaze na to sú a chceme ju dokončiť skôr ako v októbri 2005 - vydanie užívacieho povolenia predpokladáme v dohľadnom čase a slávnostné odovzdanie niekedy okolo 15. augusta," povedal Šplíchal. Pripomenul, že práve kvôli vodohospodárskemu rozmeru diela SSC ako investor zvolila pri výstavbe technológiu tzv. letmej betonáže: "Kým za normálnych okolností sa do základov mosta vkladajú podporné oceľové skruže, tu by mohli spôsobiť zníženie prietoku Uhu, preto sa pri výstavbe nepoužili."
Zaujímavosťou je, že ide o úsek cesty 3. triedy, ktoré spolu s cestami 2. triedy po delimitácii v roku 2003 prešli pod Košický samosprávny kraj - napriek tomu Slovenská správa ciest most dostavala v plnom rozsahu. "Všetky rozbehnuté investičné akcie sme sa rozhodli dokončiť v našej réžii. Akonáhle bude most hotový, odovzdáme ho Košickému samosprávnemu kraju. Myslím, že to bude najkrajšia cesta 3. triedy v kraji," dodal Šplíchal. Podľa slov Jána Hrešana sa pôvodná cesta zruší a starý most v dohľadnom čase rozoberú: "Záujem už je, ide o kvalitný materiál." Následne sa k slovu dostanú aj vodohospodári, ktorí v tejto lokalite upravia a vyrovnajú problémové hrádze v tvare lievika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín