prenájom mestských pozemkov pre niektoré stánky. Odôvodnilo to malou kúpyschopnosťou obyvateľstva a zvýšením režijných nákladov na prevádzku týchto zariadení.
Od prvého júla sa ročný prenájom pozemkov zníži o viac ako 25 percent, nie však pre všetky stánky. Nájom zostáva rovnaký pre novinové stánky a tie v ktorých sa podáva alkohol. Ide dokopy o pätnásť predajných miest, ktorých majitelia ročne platia mestu za meter štvorcový od 300 do 1 500 korún. Pre stánky s iným sortimentom sa prenájom v širšom centre mesta znižuje z doterajších tisíc korún za meter štvorcový na osemsto korún. V ostatných lokalitách Humenného zaplatia ich majitelia namiesto päťsto korún len tristo. Takýchto kioskov je na území Humenného devätnásť.
"Výška nájomného za prenájom pozemku je značne vysoká, v niektorých prípadoch prevyšuje aj kúpnu cenu pozemkov v meste alebo je totožná s s nájomný za prenájom nebytových priestorov mesta," stojí v dôvodovej správe schváleného uznesenia. Tá zároveň upozorňuje, že predajcovia súčasne hradia mestu aj daň zo stavby, a to vo výške 52 korún za meter zastavanej plochy ročne.
Humenská samospráva ešte začiatkom roka znížila nájom aj za prenájom stánkov na priemyselnom trhovisku, ktoré sú v jej vlastníctve. Chcela tak zastaviť neustály odliv obchodníkov podnikateľov z tržnice. Zatiaľ, čo v roku 2002 bol ročný prenájom jedného stánku 68-tisíc korún, od začiatku tohto roka už len 24-tisíc korún. Nižší nájom však podnikateľov neprilákal, naopak odišli ďalší traja trhovníci. Z 51 stánkov trhoviska je dnes obsadených len 17. Predajcovia tvrdia, že nedokážu čeliť cenovej politike čínskych obchodníkov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín