od začiatku roka nedostávala od Prešovského samosprávneho kraja dotácie a preto sa v apríli rozhodla túto činnosť ukončiť. Opatrovanie ľudí odkázaných na pomoc inej osoby patrí od roku 2003 medzi kompetencie miest, preto Snina musela nájsť prostriedky na zamestnanie ďalších opatrovateliek.
Potom čo charita skončila s opatrovaním, prišlo na mestský úrad 23 nových žiadostí. Úrad pridelil opatrovateľku v osemnástich prípadoch. Pribudli k 38 osobám, o ktoré sa už mesto už staralo so svojimi 25 opatrovateľmi. "Išlo o ľudí, ktorí naozaj opatrovateľku potrebovali. Pridelili sme im ju na základe odporúčania obvodného lekára, nepriaznivého zdravotného stavu aj nášho šetrenia priamo v domácnosti," povedala vedúca sociálneho oddelenia sninského magistrátu Jana Makajová (na snímke).
Spočiatku sa o týchto starších občanov starali opatrovateľky, ktoré už mesto zamestnávalo. Podľa Makajovej to však bolo na úkor ostatných opatrovaných, ktorým sa služby poskytovali v menšom rozsahu. Mesto bolo preto nútené zamestnať dve bývalé pracovníčky Gréckokatolíckej diecéznej charity aspoň na štyri hodiny denne. Od začiatku mája im bol pracovný úväzok zvýšený na sedem a pol hodín, pretože na úrad prišli ďalšie žiadosti.
Kvôli týmto neplánovaným nákladom musela samospráva meniť rozpočet. Poslanci schválili zvýšenie výdavkov o 321-tisíc korún. Makajová hovorí, že cez vlastných zamestnancov mesto dokáže zabezpečiť opatrovateľskú službu lacnejšie, ako keby za ňu platili charite.
Náklady na opatrovateľskú službu zrejme budú sninskej samospráve ďalej rásť. Obyvateľstvo Sniny totiž prudko starne, za posledných päť rokov sa zvýšil index starnutia s 39,8 na viac ako 50. V meste však nie je vybudovaný žiaden domov dôchodcov, riešením je preto poskytovanie sociálnej pomoci v domácom prostredí. Jeden opatrovaný však stojí samosprávu ročne 51-tisíc korún.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín