pri obci Parchovany v Trebišovskom okrese. Jeho organizátorom je okrem Slovenského rybárskeho zväzu občianske Združenie priateľov prírody ICHTYO z Trebišova. Je jediné svojho druhu na Slovensku a nadviazalo na dlhoročnú tradíciu táborov, ktoré kedysi organizovala ichtyologická sekcia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK).
Podľa slov tajomníčky združenia ICHTYO Jarmily Sabanovej združenie ICHTYO pred piatimi rokmi založili deviati členovia bývalej Základnej organizácie SZOPK a ide o jedinú dobrovoľnú neziskovú organizáciu na Slovensku, ktorá sa venuje ichtyológii. Nápad zorganizovať tábor, zameraný len na ichtyológiu, sa zrodil na Východoslovenskom TOP-e v roku 1984. Otcom tejto myšlienky bol Ján Mariássy hneď na ďalší rok ju uskutočnili dvaja zanietenci - Števo Saban a Ervín Hrtan. "Prvý tábor sa konal už v r.1985 a v tom istom roku už pracovala aj ichtyologická sekcia SZOPK. Keď sme založili združenie, tábor mal už 15-ročnú tradíciu. Dodnes sa na ňom zúčastňujú celé rodiny, samozrejmosťou je aj práca s mládežou. Mnohé z našich detí sú účastníkmi doslova od plienočiek, takže lásku a obdiv k našim krásnym tokom, lužným lúkam a všetkému živému nasávajú už s materským mliekom," vysvetlila Sabanová.
Tábory sú zamerané nielen na monitoring a lov rýb a prieskum na zistenie druhovej štruktúry ichtyofauny na rôznych druhoch biotopov - toky riek, materiálové jamy, mŕtve ramená riek, odvodňovacie kanály a pod. Akčným rádiom združenia a jeho táborových aktivít sú rieky Zemplína - Topľa, Ondava, Latorica, Laborec a Bodrog. "Začali sa vlastne jednoducho - na základe zistení, že nie všetky ryby sa dajú upraviť a jesť - následne odborníci zistili príčinu - rôzne anomálie, ktoré súvisia so životným prostredím. Kvôli tomu sa začali odoberať vzorky tuku, pečene, ale aj svaloviny z ulovených rýb - slúžia na vyšetrenie prítomnosti karcinogénnych látok, PCB, ťažkých kovov a pod.," dodala tajomníčka združenia. Výskum má aj svojich odborných garantov - MVDr. Petra Košutha CSc. a PaedDr. Jána Košča, ktorí sú aj členmi ICHTYO.
Počas táborov účastníci zbierajú a sumarizujú vzorky, ktoré sa následne skúmajú a vyhodnocujú v laboratóriách a z nich sa robia odborné závery. "Odborné prednášky a besedy prebiehajú aj na samotných táboroch. Pravdaže, okrem práce je tam aj priestor na voľnočasové aktivity, rôzne súťaže, športovanie atď.," podotkla Sabanová. Tento rok bude táboriskom ICHTYO spomínaný sútok riek Tople a Ondavy, podľa Sabanovej túto lokalitu vybrali kvôli bezpečnému prístupu i ústupu účastníkov. "Stalo sa nám totiž, že z dvoch ročníkov nám pomáhal opustiť táborisko traktor, dokonca raz sme celý tábor balili uprostred noci, keď sa hladiny mŕtvych ramien nečakane a nebezpečne zodvihli," vysvetlila s úsmevom. Ako po iné roky, aj teraz budú účastníci odoberať vzorky tuku, svaloviny a parazitov, priestor dostanú aj odborné prezentácie uplynulých ročníkov, športové a iné súťaže. Organizátori očakávajú účasť asi 80 ichtyológov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín