Slovenská republika porušila jej právo na prejednanie veci v primeranej lehote. Sninčanka však dostala podstatne menšie odškodnenie ako žiadala. Denník KORZÁR o tom informoval hovorca ministra spravodlivosti Richard Fides.
Prípad Marcely H., vedený na Okresnom súde v Humennom, sa týkal určenia otcovstva k jej dieťaťu. Konanie sa začalo v roku 1998 a stále nie je skončené. Za otca bol totiž označený muž, ktorý sa trvalo zdržiava na území Švajčiarska, kde mu bol udelený azyl. Fides hovorí, že prieťahy v konaní spôsobilo, že sa ani pomocou švajčiarskych súdov nepodarilo zabezpečiť krvné vzorky domnelého otca za účelom analýzy DNA. „Nešlo teda o neprimeranú lehotu súdneho konania, zavinenú priamo slovenskými súdmi," povedal.
Marcela H. sa najprv v roku 2003 obrátila na slovenský Ústavný súd, ktorý však jej sťažnosť zamietol ako zjavne neopodstatnenú. Sninčanka preto namietala porušenie svojho práva na prejednanie veci v primeranej lehote na Európskom súde a žiadala o 289-tisíc korún ako náhradu majetkovej ujmy. Tá mala zahŕňať výživné na dieťa, výdavky na školu a zdravotnú starostlivosť a náklady na živobytie a niektoré ďalšie výdavky. Okrem toho požadovala aj 210-tisíc korún ako náhradu nemajetkovej ujmy a 1661 korún ako náhradu trov súdneho konania.
Podľa Fidesa vláda považovala nárok na nemajetkovú ujmu za neprimerane vysoký a tvrdila, že neexistuje žiadna súvislosť medzi uplatňovanou majetkovou škodou a namietanou pomalosťou súdov. Štrasburský súd nakoniec Marcele H. priznal len 3500 eur ako nemajetkovú ujmu a 50 eur na náklady, ktoré jej vznikli pri uplatňovaní a podaní sťažnosti v Štrasburgu. Žiadnu majetkovú škodu súd sťažovateľke neuznal.
Európsky súd priznal odškodnenie 31. mája, rozsudok nadobudne právoplatnosť tri mesiace po jeho vynesení. Slovenská republika bude mať potom ešte tri mesiace na vyplatenie peňazí.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín