mori. Sťažujú sa najmä na neupravené pláže, zanedbané parkoviská a neudržiavaný trávnik. Upozorňujú, že na brehoch sa povaľujú naplavené kmene a konáre stromov, plastové fľaše a ďalšie kusy odpadu, v krovinách sa nachádzajú aj malé skládky odpadu. Tvrdia, že za posledné roky sa charakter strediska, situovaného najbližšie k Michalovciam, zmenil k lepšiemu najmenej.
Kým v ostatných vyrástli bazény a pribudli nové atrakcie, na Prímestskej sa za 15 rokov takmer nič nezmenilo. Prístupové cesty v chatovej osade sú v dezolátnom stave, chýbajú informačné tabule a značenia. Podľa Správy cestovného ruchu (SCR) Vinné, ktorá ma stredisko na starosti, za daný stav môžu do značnej miery aj vlastnícke vzťahy v oblasti. Takmer polovicu územia totiž vlastní obyvateľ Českej republiky, ktorý sa na údržbe strediska nepodieľa.
Prímestskú oblasť dnes prevažne navštevujú cyklisti a dovolenkári, ktorí dávajú prednosť slneniu pred kúpaním. „Je to najbližšie stredisko z mesta, ale je zároveň najhoršie. Okrem občerstvenia tu dohromady nič nefunguje. Chodíme sa sem už len previesť na bicykloch," povedal jeden z Michalovčanov. „Voda je tu horšia ako v iných strediskách. Všade sa povaľujú naplavené konáre a fľaše," dodala nespokojná rekreantka, ktorej názor zastávalo viacero oslovených ľudí. Dovolenkárov z iných miest Slovenska tu takmer nestretnete.
Riaditeľ SCR Vinné Miroslav Juro oponuje, že správa sa snaží urobiť pre stredisko maximum: „Nie je to však také jednoduché. My do značnej miery robíme údržby rekreačného strediska nad náš rámec. Viac ako polovicu územia vlastní obyvateľ Českej republiky, ktorý ich získal v reštitučnom konaní. My sa snažíme udržiavať pozemky, aj tie, ktoré nám nepatria." Podľa neho správa má o kúpu pozemkov a zlepšenie kvality rekreačných služieb v stredisku eminentný záujem, ale nebude to také jednoduché. „Terajší vlastník tu mal pozemky ešte v čase, keď v oblasti Šíravy boli len pastviny, po vybudovaní rekreačných stredísk ich cena samozrejme stúpla. Teraz sa môže vyšplhať aj na 350 korún za meter štvorcový. Toľko financií správa na odkúpenie nemá," upresnil. Ďalší vývoj a potenciálny rozvoj Prímestskej podľa neho bude závisieť od toho, ako sa k tomu postaví vlastník.
Naplavené konáre a plastové fľaše, na ktoré sa rekreanti sťažujú, sa podľa riaditeľa snažia zamestnanci SCR pravidelne odpratávať, ale znečisťovaniu pláží sa vraj úplne nedá zabrániť. Prímestská oblasť je de facto mŕtvym ramenom prúdiacej vody z kanála k neďalekému výpustu blízko Zalužíc. Odpad pravidelne vyplavuje k brehom najbližšieho strediska - Prímestskej a tu sa aj zdržiava. Aj preto SCR pristúpila ku kompromisu - v stredisku už tretí rok nevyberá rekreačný poplatok.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín