Priama akcia tvrdí: Na FEST-e žiadne výtržnosti nechystáme!
Snina, Bratislava - Konflikt medzi ochranármi a organizátormi tretieho ročníka ROCK FEST-u pod Sninským kameňom sa prehlbuje. Jeho zdrojom je motív
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
festu, ktorým je popri kultúrno - spoločenskému akcentu podujatia aj propagácia projektu Biele Kamene. Projekt budúceho lyžiarskeho strediska v súčasnosti posudzuje ministerstvo životného prostredia, súbežne čelí ostrej kritike ochranárov.
V oponentúre projektu je najaktívnejšie Lesoochranárske združenie VLK a OZ Zelený kameň, ku ktorým sa pridali aj ďalšie združenia, vrátane organizácie Priama akcia z Bratislavy. Tá dôrazne dementuje fámy, že na ROCK FEST-e pripravuje rôzne výtržnosti. "Priama akcia sa sústreďuje na vzdelávaciu, kultúrnu, vydavateľskú a ekologickú činnosť, podporu štrajkujúcich a protestujúcich skupín a jednotlivcov, organizovanie prednášok a diskusií atď.," reaguje Jaroslav Turriz z Priamej akcie na vyjadrenia poslankyne Ivety Bžánovej v našom denníku. Dodáva, že organizácia je slovenskou sekciou odborárskej konfederácie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá združuje odborové zväzy a iniciatívy zo 17 krajín celého sveta - medzi nimi aj z Českej republiky, kde znie názov členskej sekcie Federácia anarchistických skupín.
"Ale Priama akcia za 5 rokov existencie neuskutočnila jedinú násilnú akciu. Chápeme však, že zástancovia projektu Biele kamene sa to, že sa hlásime k anarchistickej myšlienke, snažia prekrútiť na hrozbu výtržností," tvrdí J. Turriz. Vylúčil, že by organizácia na FEST-e pripravovala akékoľvek aktivity násilného charakteru. Priama akcia v spolupráci s VLK-om a Zeleným kameňom v závere júna uskutočnila v Michalovciach, Humennom a Snine ďalšiu aktivitu v rámci kampane Biele KameNIE. "Chceli sme vysvetliť negatívny dopad projektu Biele Kamene pre región. Hoci išlo o tri rôzne mestá, mali čosi spoločné - väčšina okoloidúcich vyjadrila záporný postoj k projektu," tvrdí zástupca Priamej akcie.
Poslankyňa Iveta Bžánová povedala, že jej obavy z výtržností boli logickým dôsledkom informácií, ktoré sú o MAP a anarchistických skupinách dostupné na internete. "Stránka Priamej akcie bola v tom čase vo výstavbe, ale informácie som získala aj z iných - každému, kto si ich prečíta je jasné, že ide o zástupcu krajnej ľavice, ktorej pracovnou metódou sú aj rôzne výtržnosti," uviedla. Dodala, že počas antikampane sa s predstaviteľmi Priamej akcie stretla a všetko si vydiskutovali. "FEST bude posledný júlový víkend, prídu naň všetky pozvané hudobné skupiny. Počas neho bude nepretržite fungovať aj infocentrum, kde budú prebiehať prezentácie projektu Biele kamene - kto bude chcieť, môže si to pozrieť, koho to nezaujíma, nemusí - nie je to povinné," podotkla na margo informačnej kampane k projektu.
Na neutíchajúcu kritiku ochranárov sa rozhodlo reagovať aj samotné Združenie Biele Kamene, ktoré projekt iniciovalo a pripravilo. "Keby ma ochranári vecnými a slušnými argumentmi presvedčili, že spoločenský osoh projektu je mizivý v porovnaní so škodlivosťou zásahu do prírody, dali by sme od toho ruky preč. To by sa však k zámeru museli vyjadrovať odborníci," myslí si štatutár Združenia Biele Kamene a starosta Zemplínskych Hámrov Ján Gajdoš. Ostrú kritiku ochranárov prirovnáva k "zelenému teroru". "Projekt vraj manažuje úzka skupina ľudí, zbohatlíkov, čo je nezmysel - ide o spoločné dielo predstaviteľov samospráv, ktorí majú splnomocnenia svojich poslancov a tí zase od svojich voličov. Jednoznačne prehlasujem, že pri úspešnosti projektu budú zbohatlíkmi jedine občania tohto regiónu," píše sa v jeho stanovisku ku kampani Biele KameNIE.