(CHKOV) sa nachádzajú nielen v lesoch, ale aj pri sútokoch riek či v blízkostí obcí. Kým pred desiatimi rokmi boli v Zemplíne raritou, dnes sa na tomto území nachádza približne sedem druhov nebezpečných rastlín. Niektoré môžu dokonca pri styku s ľudskou pokožkou spôsobiť vážne poranenia - popáleniny. Okrem nebezpečenstva, ktoré predstavujú pre človeka, sú tieto nepôvodné druhy rastlín, rastúce na území Slovenska, problémom aj pre okolitú prírodu, vytláčajú totiž pôvodné druhy rastlín.
Medzi najnebezpečnejšie patria podľa ochranárov boľševník obrovský, netýkavka žliazkatá, zlatobyľ kanadská, zlatobyľ obrovská a niekoľko druhov pohankovca. Spôsoby ich šírenia sú podľa ochranárov buď úmyselné alebo neúmyselné. „Úmyselne sa šíria najmä semenami a to ako okrasné alebo medonosné rastliny. Spôsobujú to najmä ľudia, ktorí ich pestujú z okrasných dôvodov," uviedol ochranár z CHKOV Ladislav Palko. Neúmyselne sa šíria napríklad pri výstavbe ciest alebo dopravou, keď sa k nám dostanú na znečistených kolesách. Do Zemplína sa dostali aj prostredníctvom živočíchov, riek a vetra.
Nebezpečenstvo má podľa ochranárov enviromenálny a zdravotný charakter. „Z enviromentálneho hľadiska menia pôvodné druhové zloženie vegetácie a vytvárajú v krátkom čase nové typy spoločenstiev, čím zhoršujú svetelné a tepelné podmienky pôvodným druhom. Zo zdravotného hľadiska je najnebezpečnejší najmä boľševník obrovský, pretože pri styku s ľudskou pokožkou spôsobuje popáleniny s účinkom, podobným bojovej látke yperit, ale aj záchvatové alergické reakcie," vysvetlil ochranár.
Problém s rozširovaním nebezpečného boľševníka obrovského majú aj vo Vysokej nad Uhom, kde rastlina kvitne v tomto období po sútoku celej rieky až k obci Pavlovce nad Uhom. „Odstrániť ju je nebezpečné a komplikované, preto sme radšej vyhlásili v obecnom rozhlase, aby rodičia dávali pozor na deti a nepúšťali ich do oblasti, kde sa tieto rastliny nachádzajú," vysvetlil starosta obce Ján Hrešan.
Ochranári sa snažia tieto nebezpečné rastliny ničiť mechanickým a chemickým spôsobom. V prvom prípade ide najmä o ich vytrhávanie, vykopávanie a na väčších plochách aj preorávanie pozemku. V prípade väčšieho rozsahu používajú aj celoplošný chemický postrek napadnutého územia.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín