v poradí už o druhý predaj pozemku v michalovskom parku o rozlohe tisícok metrov štvorcových, určených pre zahraničného investora . Prvý kúpil pred časom Michatek, ktorá je dcérskou spoločnosťou nemeckej firmy Gronbach, vyrábajúcej komponenty do bielej techniky. Mesto predalo pozemok slovenskej firme, ktorá bude zabezpečovať výstavbu výrobných hál a následne ich prenajímať dánskemu výrobcovi zdravotníckeho materiálu a pomôcok. Poslanci schválili predaj pod podmienkou, že to neovplyvní žiadanie finančných dotácií na budovanie infraštruktúry parku z agentúry SARIO.
Vlastníkom pozemkov s rozlohou 81 936 m2 nebude priamo dánsky investor, ale slovenská spoločnosť P.S.1 s.r.o. z Bratislavy. Tá zároveň zabezpečí aj výstavbu výrobných priestorov, ktoré bude následne prenajímať firme Unomedical, ktorá vo finálnej fáze nasťahuje svoje výrobné technológie do hotovej stavby. Podľa predstaviteľov michalovského magistrátu je zámerom mesta naďalej v danej lokalite budovať infraštruktúru a opakovane sa uchádzať o finančné prostriedky z rezortu hospodárstva. "Pri tejto iniciatíve musíme splniť podmienky výzvy, ktorá bola zverejnená agentúrou SARIO," povedal primátor Jozef Bobík.
Podľa neho preto bolo dôležité zakomponovať do zmluvy text, ktorý nepripraví samosprávu o dotácie zo štátu. Navrhol predaj pozemku "s tou výhradou, že neohrozí podanie žiadosti mesta na refundáciu oprávnených nákladov za vybudovanie infraštruktúry priemyselného parku."
Podľa Bobíka boli kvôli tejto podmienke rokovania s firmou komplikované a zložité "Firmy napokon pochopili, že môžeme predať pozemok len vtedy, ak nás to nediskvalifikuje v budúcej žiadosti," uviedol Bobík. Vedenie mesta tvrdí, že ak by existovalo podozrenie, že ich prípadný podpis kúpnopredajnej zmluvy môže diskvalifikovať, tak to neurobí. Nakoniec navrhlo poslancom predať pozemok firme za 250 korún za m2, čo predstavuje príjem do mestskej kasy v objeme viac ako 20 miliónov korún.
Výhrady mal jedine poslanec Ján Várady, ktorého zaujímalo, kedy bola aktualizovaná posledná bodová diferencia pôdy v tejto lokalite a či je navrhovaná cena adekvátna. "Momentálne sú tam kríky a burina, toto územie je ešte treba zušľachtiť a vynaložiť ďalšie desiatky miliónov na to, aby sa z toho stal stavebný pozemok. Za túto cenu sme predávali pozemok aj pre firmu Gronbach," uzavrel primátor. Poslanci napokon odklepli predaj pozemku za navrhovanú sumu.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín