ich mimo územia Slovenska vycestovalo okolo tisíc. „Odchádzajú celé rodiny s deťmi, väčšinou za prácou do Anglicka alebo do Čiech," povedal pre KORZÁR. Priznal aj to, že vynaliezaví „cestovatelia" prišli na know-how, ako súbežne so zárobkami v zahraničí dostať aj peniaze na Slovensku.
„Pred odchodom za hranice si jednoducho vybavia potvrdenie o PN, čím im odpadne povinnosť hlásiť sa každý týždeň na úrade práce sociálnych vecí a rodiny. Akonáhle dĺžka PN presiahne 30 dní, dostanú nielen sociálnu dávku, ale aj 1 500 korún ako nemocenské. Takto to naťahujú 2-3 mesiace aj viac, kým sú v zahraničí a keď sa vrátia, všetky peniaze dostanú so spätnou platnosťou, vrátane rodinných prídavkov, hoci aj v Anglicku dostávajú na deti peniaze," vysvetlil systém, ktorý vymysleli niektorí pavlovskí Rómovia. Podľa jeho slov sociálne odkázaných Rómov, resp. nezamestnaných nikto nekontroluje, či sú naozaj na PN alebo nie: „Zamestnaných môže skontrolovať Sociálna poisťovňa alebo samotný zamestnávateľ, nezamestnaných by mal kontrolovať úrad práce, ale pokiaľ viem, ten to nerobí," tvrdí Kočan.
V tomto prípade podľa neho nejde len o zneužívanie sociálneho systému, ale je to aj nemorálne voči Rómom, resp. nezamestnaným, ktorí sa svoju ekonomickú situáciu snažia zlepšiť legálnym spôsobom v rámci aktivačných prác. „Keď pracujú pre obec, dostanú 1 500 korún, keď špekulujú, idú do zahraničia a tam zarábajú, tiež dostanú rovnakú sumu. Vlani sme mali 150 ľudí, teraz ich je len okolo 50," hovorí starosta.
Podľa neho žije v obci s 4 500 obyvateľmi asi 2 500 Rómov, práve pavlovskí sú už dávno známi svojou „cestovateľskou" vášňou. „Svoj odchod hlásiť nemusia, takže presné čísla nevieme, zisťujeme to len na základe rozhovorov s príbuznými alebo podľa toho, že ich deti chýbajú v škole. Nechápem, ako je možné, že keď sa vrátia, dostanú všetky dávky zo sociálneho systému spätne akoby naozaj boli v sociálnej núdzi a sedeli doma," dodáva Kočan.
Fenomén, na ktorý starosta poukázal cez Zemplínsky denník KORZÁR, prekvapil aj pracovníkov na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Bratislave. „V snahe zabrániť zneužívaniu sociálneho systému a zlepšiť kontrolné mechanizmy sme zriadili linku 0800 191 222, na ktorú môžu aj radoví občania nahlasovať rôzne podnety. Pravdou je, že s fenoménom zneužívania, o ktorom hovorí starosta, sme sa zatiaľ ešte nestretli," povedal nám vedúci kontroly ÚPSVaR Ing. Peter Horňák.
Podľa jeho názoru know-how pavlovských Rómov určite nie je len záležitosťou regionálneho charakteru: „Predpokladám, že tento problém je celoplošný a je isté, že ho budeme riešiť. Na najbližšej porade vedenia ÚPSVaR na to upozorním, v krátkom čase celú záležitosť preveríme na úradoch práce a následne urobíme opatrenia, aby zneužívanie nepokračovalo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín