Snina - Jedna z najznámejších sninských firiem - Sukmont. a. s., je na pokraji bankrotu. Spoločnosť, ktoré v Snine patrila viac ako desaťročie medzi
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
dominantných zamestnávateľov, už prepustila väčšinu pracovníkov a čaká na rozhodnutie súdu o vyhlásení konkurzného alebo vyrovnávacieho konania.
Podnik zaoberajúci sa strojárskou výrobou a stavebnou činnosťou pristúpil koncom mája k hromadnému prepúšťaniu. "Týkalo sa 78 z celkových 134 zamestnancov," potvrdila Alena Dubásová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Humennom. Ďalší odišli mimo nahláseného hromadného prepúšťania.
Rozhodlo o ňom predstavenstvo akciovej spoločnosti. Šéf Sukmontu Jozef Merga tvrdí, že nemalo inú možnosť, pretože firma dlhšie vykazovala prevádzkovú stratu. "Nastal pokles zákazok. Na Sukmont bol totiž podaný návrh na nútené vyrovnanie a naši obchodní partneri s nami preto nechceli uzatvárať objednávky. Nemali by sme na výplaty, preto sme museli prepúšťať," povedal. Návrh na súd podal samotný Sukmont.
Krajský súd o návrhu ešte nerozhodol, vyhlásenie konkurzu alebo povolenie vyrovnania odložil do konca septembra. Dovtedy platí ochranná lehota, počas ktorej má Sukmont poslednú možnosť skonsolidovať svoje majetkové pomery. "Urobíme, čo sa dá," poznamenal Merga. Počas ochrannej doby sa veritelia nemôžu individuálne domáhať svojich nárokov prostredníctvom exekúcie lebo výkonu rozhodnutia. Firma tiež nesmie uskutočňovať prevody majetku, aby nepoškodila veriteľov.
Sukmont v roku 2003 uzavrel s vtedajším okresným úradom práce dohodu o poskytnutí príspevku na vytvorenie pracovných miest pre evidovaných nezamestnaných. Zaviazal sa, že miesta udrží aspoň dva roky. Sukmont ľudí do práce prijal a počas prvého roka dostal od úradu práce na ich mzdy takmer tri milióny korún. Podľa Dubásovej však v druhom roku firma začala postupne prepúšťať zamestnancov. "Ku koncu júla zostalo z pôvodných 47 pracovných miest zachovaných len päť," povedala.
Sukmont tým porušil dohodu, preto teraz musí vrátiť takmer 2,7 milióna korún. Úrad práce poslal firme už dve výzvy na vrátenie prostriedkov. Dubásová povedala, že ak nebudú úspešní, budú peniaze vymáhať na súde. Merga reagoval, že na účtoch nemajú žiadne prostriedky a aj "keby sme ich mali, podľa uznesenia súdu nemôžeme nakladať s majetkom,". Úrad práce bude zrejme musieť prihlásiť svoju pohľadávku do konkurzného alebo vyrovnávacieho konania.
Prepustení zamestnanci Sukmontu nedostali májové, časť aprílových výplat ani odstupné. Merga ubezpečuje, že na ich vyplatenie pôjdu všetky dostupné prostriedky firmy. Stihnúť to však musí do septembra, kedy majetok firmy zrejme preberie správca. Merga s podnikaním nekončí, založil firmu Merga, s.r.o.. Pracuje v nej okolo tridsať ľudí. "Budeme sa snažiť nadviazať na pôvodnú výrobu," uviedol.
Od roku 2002 je v konkurze aj sninská firma Sukmont Teplo s.r.o., ktorá v meste distribuovala teplo. Jej jediným spoločníkom je Sukmont a.s. Merga tvrdí, že medzi firmami nie je žiadne prepojenie a "išlo len o prepožičanie mena". Sukmont Teplo s. r. o dlhuje mestu Snina za prenájom tepelných rozvodov viac ako 14 miliónov korún. Samospráva si túto pohľadávku prihlásila do konkurzu.