rukách ľudí častejšie vidno fľašu minerálky, boom zažívajú pitné fontánky aj fontána, ktorú mládež občas používa ako improvizované kúpalisko. Včera však bola pešia zóna takmer prázdna, všetko živé utieklo k „vode" alebo sa s pohárom chladeného nápoja skrývalo v letných záhradách.
Hlavný hygienik SR Ivan Rovný upozorňuje, že súčasné extrémne vysoké teploty môžu spôsobovať kolapsové stavy, až úmrtia osôb chorých najmä na kardiovaskulárne ochorenia, s vysokým krvným tlakom, s poruchami termoregulácie a závažnými hormonálnymi ochoreniami. Ľudia by nemali zanedbať prvé symptómy, spojené s horúčavami. „Dlhodobá tepelná záťaž sa môže prejaviť poklesom pracovnej a telesnej výkonnosti, zdravotnými poruchami, zvýšenou malátnosťou, teplotou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, zvracaním, zrýchleným pulzom a dýchaním," hovorí Rovný. Jeho slová dokazuje zvýšený počet výjazdov záchranárov.
„Prípadov hypertenzií a kolapsov pribúda, čoraz častejšie chodíme na výjazdy, spojené práve s extrémnymi horúčavami," povedal primár michalovskej záchranky Miloš Matto. Priznal, že v posledných dvoch dňoch sa ani jeden z dvoch záchranárskych tímov nenudil. „Vo štvrtok sme mali 20 výjazdov, z toho osem súviselo práve s horúčavami. Dnes ich bolo zatiaľ päť," povedal nám včera okolo pol tretej popoludní. Lekári záchranky zatiaľ pomáhali len skôr narodeným pacientom, najčastejšie kardiakom a hypertenzikom, v niektorých prípadoch to skončilo hospitalizáciou na internom oddelení. „Najčastejšou príčinou nevoľnosti a mdlôb býva dehydratácia organizmu, lebo Zemplínčania napriek varovaniam nedodržiavajú pitný režim, ktorý je počas horúčav základnou prevenciou," poznamenal Miloš Matto.
Lekári okrem dostatku vody odporúčajú čo najmenej sa zdržiavať na priamom slnku: „Pokiaľ je to možné, treba sa skryť do tieňa, v každom prípade medzi jedenástou a treťou popoludní." Pozor, týka sa to aj rekreantov pri vodných plochách alebo na kúpaliskách. „Samozrejmosťou by mala byť pokrývka hlavy, ako aj ľahké oblečenie čo najsvetlejších farieb - práve starší ľudia, ktorých sme museli ošetrovať, boli neraz naobliekaní, s dlhými rukávmi a v tmavom," doplnil Miloš Matto. Staršie ročníky, ktoré si leto krátia prácou na záhradke, by si mali počas horúčav dať pohov, pokiaľ nechcú skončiť v záchranárskej sanitke, kopanie na pravé poludnie si musia odpustiť, hoci práve vtedy ich to najviac láka.
Horúčavy spôsobujú nielen dehydratáciu, ale následne aj únavu, od ktorej je už len krôčik k nepozornosti. Mali by si to uvedomiť najmä vodiči - kombinácia turistickej sezóny, keď sú cesty preplnené a smädu za volantom nie je práve najšťastnejšia. Najlepším receptom je pitie čistej vody, minerálky alebo vychladeného, nesladeného čaju. Pivo a iné „spoločenské jedy" si radšej nechajte na večer...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín