Nahnevaní zamestnanci mesta, ktorí predtým tieto objekty používali na rekreáciu... Taký je výsledok plánu sninskej samosprávy presťahovať neplatičov z mestských bytov do rómskej osady na okraji mesta.
Presťahovanie neplatičov do náhradného ubytovania schválilo mestské zastupiteľstvo ako jedno z riešení stále rastúcich nedoplatkov. Mestský úrad vypracoval projektovú dokumentáciu, unimobunky premiestnil z rekreačnej oblasti Sninské Rybníky do rómskej štvrte a napojil ich na vodu a elektrinu. Spolu s ich zariadením to stálo viac ako 250-tisíc korún.
Skôr ako do nich mesto stihlo vysťahovať neplatičov, unimobunky úplne vykradli a zničili Rómovia z osady, takže sa stali neobývateľné. Miestny vajda Július Surmaj tvrdí, že demoláciám sa nedalo zabrániť. „Urobili to Rómovia, pretože nechcú, aby sa sem nasťahovali ďalší Rómovia z mesta," povedal.
Podľa poslankyne Ivety Bžanovej za zničenie unimobuniek môže pomalosť mestského úradu pri plnení uznesenia, ktoré schválilo zastupiteľstvo. Vedúca podnikateľského oddelenia mestského úradu Mária Kramolišová oponuje tým, že magistrát nemôže sám realizovať vypratanie bytu. Musí čakať na právoplatné rozhodnutie súdu o vyprataní bytu a na základe neho potom požiadať o vypratanie exekútora. „Neplatičom sa darí predlžovať súdne konania tým, že si nepreberajú doručenia. Odvolávajú sa aj voči rozhodnutiam súdu o exekúcii," zdôvodnila. Podľa nej však mala príprava unimobuniek zmysel, aj keď v nich nezačal nikto bývať. „Zaslali sme neplatičom výzvy na presťahovanie, mnohí začali dlhy splácať," tvrdí.
Zničené unimobunky na návrh Bžánovej zastupiteľstvo prenajalo Združeniu Rómov pod Vihorlatom. „Treba z nich zachrániť, čo sa ešte dá," uviedla. Manažér združenia Bohuš Kotlár hovorí, že v nich chcú zriadiť komunitné centrum. Budú sa preto uchádzať o grant Európskej únie a ministerstva sociálnych vecí. „Boli by tam sprchy a práčovňa pre Rómov, ktorí žijú bez vody," vysvetlil.
Proti prenájmu unimobuniek sa postavili zamestnanci Verejnoprospešných služieb mesta Snina, ktorí ich pred ich vysťahovaním používali na rekreáciu. Žiadajú primátora a poslancov, aby im zariadenia vrátili. „Unimobunky nám vzali pre neplatičov, lenže tí sa tam nikdy nenasťahovali," povedal predseda odborov VPS J. Karaščák. Kotlár tvrdí, že po protestoch pracovníkov VPS začalo združenie zháňať vlastné unimobunky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín