najmä v ponuke výhodného napojenia ne energetickú infraštruktúru.
Podľa manažéra parku Antona Babjaka v porovnaní s inými priemyselnými lokalitami na východnom Slovensku investorom: " za výhodných podmienok zabezpečia elektrickú energiu, teplo, chlad, tlakový vzduch, dusík, technologické vody a technické plyny". Rozhodujúcu úlohu pri tvorbe stratégie zohral fakt, že správca parku - spoločnosť Chemes patrí medzi popredné podniky v oblasti energetiky. Zaoberá sa už takmer výlučne výrobou energetických médií, ktoré dodáva firmám pôsobiacim v priemyselnej zóne. Okrem toho teplom zásobuje prevažnú časť Humenného.
Podľa Babjaka výhodou parku je aj prítomnosť zahraničných a slovenských spoločností, na ktoré môžu svojou podnikateľskou činnosťou nadviazať nové firmy. Ide prevažne o výrobné spoločnosti, náročné na spotrebu energií. "V kombinácii s existujúcimi výrobnými prevádzkami je priemyselný park Chemes zaujímavou príležitosťou najmä pre výrobu textílií a textilných výrobkov pre automobilový priemysel, airbagov a pneumatík, spracovanie plastov, gumy, škvary a popolčeka, ale aj recykláciu odpadov či výrobu papiera," vymenúva Babjak. Za silnú stránku parku považuje aj jeho geografickú polohu, vhodnú na obchodovanie s Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom.
Park Chemes v Humennom má desaťročnú históriu. Po vstupe zahraničného kapitálu do bývalého štátneho podniku Chemlon vznikli dva nezávislé subjekty spoločný francúzsko-slovenský podnik Chemlon, a.s. s výrobou vlákna a Chemes, a.s. Humenné, ktorému ostali vo vlastníctve pozemky, budovy areálu, energetické zdroje, strojárska výroba, infraštruktúra a služby. Moderné výrobné technológie umožnili uvoľniť časť výrobných priestorov, čo využili ďalšie zahraničné spoločnosti a umiestnili do nich svoju výrobu.
V súčasnosti Chemes ponúka investorom voľné pozemky s celkovou rozlohou 87- tisíc metrov štvorcových s možnosťou ďalšieho rozšírenia a voľné budovy, vhodné pre priemyselné, administratívne a skladové účely. V areáli s rozlohou 64 hektárov v súčasnosti pôsobí sedem zahraničných a niekoľko desiatok slovenských spoločností s celkovým počtom 3100 zamestnancov. Postupne sa tu etablovali významné zahraničné firmy, napríklad Nylstar Slovakia, Rhodia Industrial Yarns, Tytex Slovakia, VSK, PJ Bike alebo Twista Prefil. Priemyselný park ročne vytvorí obrat na úrovni 8 miliárd korún.
Správca parku v júni spustil aj novú internetovú stránku www.parkchemes.sk, kde si záujemcovia nájdu informácie týkajúce sa podmienok poskytovania energií, ako aj ďalších možností pre investovanie.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín