brehoch Uhu, ktorý tečie na dohodenie kameňom od obce, sa totiž rozšíril zdraviu škodlivý boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum). Problémom sa začali zaoberať už aj odborníci z Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, ktorí pred pár dňami ukončili mapovanie výskytu boľševníka na brehoch Uhu.
Boľševník obrovský je jedovatá rastlina, spôsobujúca stratu odolnosti pokožky človeka proti slnečnému žiareniu. Dôsledkom sú silné popáleniny, ktoré môžu spôsobiť aj smrť. Jeho nebezpečenstvo je v skryté v šťavách, ktoré pri styku s pokožkou môžu spôsobiť rozleptanie až do krvi. „Pred pár rokmi kde-tu začali popri brehoch starého mosta vyrastať vysoké rastliny, ako sme neskôr zistili, ide o jedovatú rastlinu. Žiaľ, jej likvidácia je problematická," vysvetlil starosta obce Ján Hrešan. Ako doplnil, obec kontaktovala ochranárov z CHKO Vihorlat, v čase vegetácie však už bolo na likvidovanie neskoro. „Niektorí ľudia sa len dotkli stoniek a šťava im popálila ruky, preto sa týmto miestam radšej vyhýbame. Problém je, že rastliny už odkvitli, práve teraz dozrievajú semená, ktoré sa šíria vzduchom, takže na budúci rok budeme mať boľševníkov zase viac," poznamenal starosta.
Obec ako jedinú preventívu zvolila vyhlásenie oznamu vo verejnom rozhlase: „Raz týždenne upozorňujeme občanov, aby sa rastlín nedotýkali, vyhýbali sa im a najmä, aby dávali pozor na deti, pri ktorých môžu byť účinky boľševníka ešte horšie ako u dospelých."
Podľa slov botanika CHKO Vihorlat Ladislava Palka pred pár dňami ochranári ukončili monitoring výskytu boľševníka na brehoch Uhu, kde sa vyskytuje v najväčšom množstve už niekoľko rokov. „Pravdepodobne sa na naše územie dostal vodnou cestou z Ukrajiny a teraz sa rozširuje semenami. Počas nášho mapovania sme od štátnej hranice s Ukrajinou po obec Lekárovce popri rieke Uh napočítali stovky týchto rastlín. V menšom sa vyskytuje aj na brehoch potoka Zarovnica pri Sobranciach," povedal pre KORZÁR. Z monitoringu bude vypracovaná správa, ktorá poslúži na určenie ďalších krokov na odstránenie rastliny: „Potom začneme rokovania so správcom toku, ktorým je Povodie Bodrogu a Hornádu. S odstraňovaním porastov boľševníka je potrebné začať čím skôr."
Alfou a omegou úspešného vyničenia boľševníka je podľa Palka systematickosť. Po nasadení semien je potrebné mechanicky ostrihať okolíky a spáliť ich, aby semená nedozreli aj mimo rastliny. Aj po pokosení, prípadne ostrihaní vyrastie ešte náhradné súkvetie, síce už menších rozmerov a často nenápadne hneď pri zemi, takže je potrebné miesto výskytu ešte raz skontrolovať a zlikvidovať aj odkvitnuté okolíky. Vzhľadom na jedovaté šťavy sa pri likvidácii treba vyzbrojiť pracovnými rukavicami a oblečením s dlhými rukávmi. „V druhej fáze je potrebné aplikovať herbicíd, najideálnejší je Rondap Biaktiv. Tieto dve fázy sa musia kombinovať, kým sa boľševník podarí odstrániť úplne, trvá to aspoň tri roky," dodal Ladislav Palko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín