takúto podobu mala piatková akcia v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktorá sa konala pri príležitosti 77.výročia narodenia zakladateľa pop-artu. Išlo o ďalšie zo série naplánovaných podujatí v medzilaborskom múzeu, ktoré zažíva toto leto nevídaný nápor zahraničných návštevníkov.
Celodenný bláznivý performance vychádzal z Warholovej podvedomej túžby meniť svoju podobu. Želanie stať sa niekým iným sprevádzalo umelca celý život. Značnú časť jeho tvorby preto predstavujú portréty a autoportréty, zobrazovanie osobnosti a identity jedinca. "Každý z nás chcel aspoň raz v živote byť niekto iný. Uvedomoval si to aj fotograf Christopher Makos, ktorý vytvoril úžasnú fotosériu Warhola ako akčne vizuálne médium, keď sa Warhol menil na rôzne slávne ženy, najmä na hviezdy ako Marylin Monroe," vysvetľuje Martin Cubjak, muzeoedukológ a asistent kurátora múzea.
Možnosť realizovať všeobecnú túžbu zmeniť aspoň na chvíľu svoju osobnosť dostali aj návštevníci múzea. Výmenou za to nemuseli platiť vstupné. "Vstup mali zdarma, ak si dali na hlavu originálnu Warholovu parochňu a pred akýmkoľvek jeho portrétom sa pokúsili svojou mimikou a gestami premeniť na nimi zvolený Warholov idol," hovorí Cubjak. Ďalšou alternatívou bolo, že výmenou za vstupné, sa návštevníci mali postaviť pred akýkoľvek Warholov obraz a pred kamerou pracovníka múzea sa za Warhola pomodliť
Spontánne reakcie niektorých návštevníkov dokázali poriadne prekvapiť. "Jeden Čech sa postavil pred portfóliom "LEBKY" na hlavu, rozpažil ruky a nahlas sa modlil za Andyho," uviedol jeden z prípadov Cubjak.
Často krát sa prejavujúcu snahu umelca byť iný alebo ako iný reflektuje aj prebiehajúci výstavný projekt "Andy Warhol - Premena portrétu". V Galérií SPP v Bratislave potrvá do štvrtého septembra.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín