pomôcť odstrániť chudobu. Peniaze potečú z Fondu sociálneho rozvoja (FSR) Slovenskej republiky, ktorý združuje prostriedky štátneho rozpočtu a Európskeho sociálneho fondu.
Regióny Slovenska, do ktorých budú peniaze smerovať, sa vyberali podľa indexu chudoby. Ten zohľadňuje najmä mieru nezamestnanosti, počet ľudí prežívajúcich vďaka sociálnym dávkam, ale aj prístup obyvateľstva k službám a infraštruktúre. Tieto ukazovatele v okresoch Humenné a Snina rozhodli, že o granty sa budú môcť uchádzať aj záujemcovia z tohto regiónu.
Efektívnemu využitiu prostriedkov fondu ma napomôcť vytvorené záujmové združenie. "Tvoria ho strategickí hráči v lokalite, ktorí poznajú potreby svojho regiónu a preto pomáhajú zabezpečiť, aby sa peniaze dostali priamo ku komunitám," hovorí lokálny konzultant Fondu sociálneho rozvoja v Humennom Martin Krivda. Partnerstvo sociálnej inklúzie Humenné Snina tvorí 28 subjektov, vrátene humenského úradu práce, miest Humenné a Snina, obce Stakčín a Zbudské Dlhé, niekoľkých občianskych združení, nadácií a neziskových organizácií, ale aj základnej školy na rómskej Podskalke. "Úlohou partnerstva je kumulovať snahu, vedomosti a skúsenosti ľudí, ktorý potom pri riešení sociálnych problémov spoločne dosiahnu viac, ako keby pracovali sami," doplňuje Krivda.
Fond rozvoja podporuje projekty v dvoch oblastiach - zvýšenie zamestnateľnosti ľudí ohrozených sociálnym vylúčením a rozvoj lokálnej infraštruktúry. Štyri projekty v okrese Humenné a Snina z druhej grantovej schémy už boli schválené a budú podporené financiami z fondu. Ide o rekonštrukciu obecného domu v obci Dedačov, na ktorej sa budú podieľať dlhodobo nezamestnaní, v Snine pri rómskom sídlisku sa obnoví staré detské ihrisko, hospic Matky ustavičnej pomoci a zariadenie opatrovateľskej starostlivosti v Humennom získajú vďaka fondu nové vybavenie.
Záujemcovia o podporu s fondu rozvoja môžu svoje projekty predkladať v rámci práve prebiehajúcej výzvy. Pre menšie aktivačné projekty si fond stanovil limit 300-tisíc korún, na ostatné možno žiadať najviac milión korún. Krivda hovorí, že žiadateľom o financie pomôžu z vypracovaním projektu a poskytnú všetky potrebné inštrukcie a informácie. "Dôležité je, aby vychádzali z reálnych potrieb komunity. Realizátori sa musia stretnúť s cieľovou skupinou a dozvedieť sa o ich najpálčivejších problémoch a potom ich požiadavky nevyhnutne zapracovať do projektu," upozorňuje. Projekty sa vyhodnocujú na dvoch úrovniach schvaľuje ho lokálna hodnotiaca komisia zložená zo zástupcov miestneho partnerstva a napokon komisia Fondu sociálneho rozvoja v Bratislave.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín