polychlórovaných bifenylov (PCB) v Chemku Strážske ponúka Globálny fond životného prostredia (GEF) OSN. K projektu totiž ešte nebolo ukončené štandardné pripomienkové konanie.
Informovala nás o tom riaditeľka sekcie zahraničnej pomoci a záležitostí EÚ ministerstva životného prostredia Katarína Nováková.
Projekt bol podľa Rady GEF predložený šiesteho júna. "Ministerstvo spolu s UNIDO-m, ktorá je implementačnou agentúrou GEF odpovedá na otázky členov komisie a tiež spracováva ich pripomienky," povedala Nováková.
Ministerstvo životného prostredia podmienilo spolufinancovanie vo výške dvoch miliónov dolárov účasťou akciovej spoločnosti Chemko Strážske na projekte. Ten v pôvodnej verzii nepočítal so spoluprácou chemického závodu, ministerstvo ho preto odmietlo akceptovať. Nováková nechcela pred ukončením schvaľovacieho procesu odpovedať, či sa podarilo upraviť technickú a finančnú časť projektu tak, aby sa na ňom podieľal aj samotný držiteľ odpadov. "Keďže nie je možné v tomto období hovoriť o konečnej podobe projektu, nie je teda možné dať ani záväzné odpovede na tieto otázky," uviedla.
Projekt v prvej etape počíta s dodávkou modernej technológie, takzvanej hydrogenácie, ktorá nespaľovacím procesom bude zneškodňovať PCB, uskladnené v závode. Zamedzí sa tým vzniku škodlivých látok. V druhej etape by malo dôjsť k dekontaminácii zamorených oblastí mimo podniku. Podľa organizácie Greenpeace by malo byť v závode až 1 100 ton bifenylov, čo predstavuje najväčšie zásoby na Slovensku koncentrované na jednom mieste. Generálna riaditeľka Chemka Strážske Marta Tomčíková pred časom povedala, že vlastnými prostriedkami zlikvidovali asi tretinu týchto látok, ktoré zdedili od štátneho podniku. Podľa nej ich v areáli závodu zostalo ešte 600 ton.
Slovensko je ako členská krajina Európskej únie povinná zlikvidovať všetky PCB do roku 2010.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín