rodičov jedného z vysťahovalcov je to skôr výnimkou, ako pravidlom. Potvrdzujú však, že dedina sa vyprázdňuje a pribúda v nej opustených domov.
"Každý druhý je už minimálne rok prázdny, poodchádzali celé rodiny aj s deťmi, bude to okolo 1500 ľudí, možno viac... Ale že by sa niekto vrátil ako boháč, o tom nevieme. Aj môj syn tam vycestoval, má prácu, žije tam, ale neušetrí nič. To, čo zarobia spolu s manželkou, majú akurát na prežitie. Pravdou je, že toto slovo tam má celkom iný význam ako na Slovensku," povedala M. Kešeľová z Pavloviec nad Uhom. Dodala, že jej syn vycestoval ešte pred dvoma rokmi a domov sa vrátiť neplánuje: "Pracujú len príležitostne, sezónne vo fabrike alebo na farmách v okolí Londýna, stále zamestnanie nemajú. Napriek tomu dokážu žiť lepšie ako tu na Slovensku. Neušetria síce nič, ale môžu si dovoliť veci, na ktoré tu zo sociálnych dávok nemali. Deti tam chodia normálne do školy, domov sa zatiaľ nechystajú."
Jej slová potvrdil aj manžel, ktorý vlani syna navštívil a strávil tam 4 mesiace. "Bol som zvedavý, ale žiť by som tam nežil, ťahalo ma domov. Naviac, tam sa nikto s nikým nehrá. Nájomné musíte platiť včas, elektrinu a vodu môžete mať len za kredity ako na mobil... Na druhej strane ich chápem, že sa nechcú vrátiť. Tu na Slovensku ich nečaká žiadna perspektíva, prácu si nenájdu, nikto ich tu nechce a tam áno. V Anglicku nie je dôležitá farba pleti, ale to, či ovládate jazyk. Keď sa v tom zlepšia, nájdu si aj lepšiu prácu," myslí si J. Kešeľ.
Spolu so susedou boli pred pár dňami jedinými, ktorých sme zastihli na kedysi preplnenej hlavnej ulici Pavloviec nad Uhom. "Všetko mladé odišlo, mnohí aj popredali domy, pobrali úspory a už sa ani nevrátia," dodali všetci traja na záver.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín