najviac zameriavajú na nelegálny lov rýb. V priebehu minulého roka sa podarilo polícii na území Košického kraja objasniť takmer stovku prípadov čierneho rybárčenia. Na úseku poľovníctva eviduje polícia v tomto roku takmer päťdesiatku prípadov pytliactva, pričom väčšina z nich sa odohrala v Trebišovskom okrese. Za trestný čin pytliactva, ktorý ešte mnohí podceňujú, nasledujú postihy ako zákaz činnosti, prepadnutie veci, peňažný trest, alebo nepodmienečný trest na dva roky. V niektorých výnimočných prípadoch je sprísnená sadzba a trest sa môže vyšplhať až na päť rokov nepodmienečne.
Kontroly zemplínskych riek, rybníkov, jazier a vodných nádrží zabezpečuje rybárska stráž v súčinnosti s políciou. Podľa tajomníka Miestnej organizácie slovenského rybárskeho zväzu v Michalovciach Antona Rudáša je odhaľovanie pytliakov v regióne Zemplína efektívne vďaka intenzívnejšej spolupráci s Obvodným oddelením polície vo Veľkých Kapušanoch, Pavlovciach nad Uhom a na Zemplínskej šírave. V minulom roku riešila polícia v Košickom kraji na úseku rybárstva 98 prípadov pytliactva. Za prvých sedem mesiacov tohto roka ich eviduje už 65 pričom až päťdesiat je z Michalovského a Trebišovského okresu. Odhalení pytliaci používajú pri rybačke najmä čerence a takzvaný spôsob podsekávania. "Týmto spôsobom lovia najmä na výpustnom kanáli na Zemplínskej šírave, kde sa ryby zdržiavajú vo veľkých húfoch. Pytliak má na silóne zaviazaný veľký trojháčik, ktorým pravidelne podsekáva a snaží sa zachytiť ryby," vysvetlil Rudáš. Zároveň tvrdí, že okrem domácich "lovcov" sa tohto roku rybárskej stráži podarilo odhaliť niekoľko pytliakov z Poľska či Maďarska. V prevažnej miere ide o dovolenkárov z rekreačných oblastí Zemplínskej šíravy.
Po čiernych rybároch eviduje polícia desiatky prípadov pytliactva aj na úseku poľovníctva. Za tento rok muži zákona zistili v Košickom kraji 48 prípadov, z ktorých až 35 sa stalo Trebišovskom okrese. Riaditeľ Úradu justičnej a kriminálnej polície v Michalovciach Ľubomír Lupjan upozorňuje aj na kuriózne prípady pytliactva, ku ktorým niekedy dochádza pri dopravných nehodách "Vodič po nehode - zrážke so zvieraťom, si nesmie privlastniť mŕtve zviera, ale musí ho nechať na mieste a oznámiť to," upresnil. Ak by ho polícia zaistila so zvieraťom v kufri, čelil by obvineniu z pytliactva.
Pytliaci sa okrem rýb a lesnej zveri zameriavajú aj na lov chráneného vtáctva. Podľa Martina Sárossyho zo Spoločnosti na ochranu vtáctva je medzi pytliačením rýb, lesnej zveri a vtákov rozdiel. Kým v prvých dvoch prípadoch si lovci svoju korisť odnášajú, strelci vzácneho vtáctva málokedy. "Mnohí poľujú z vášne a nie kvôli tomu, aby mali zo zastreleného vtáctva úžitok. Usmrtené vtáky nechávajú len tak pohodené na hladine a jej okolí. Nepoužívajú ani poľovných psov, ktorí by im zastrelenú korisť priniesli," povedal. Niekoľko prípadov pytliactva zaznamenali ochranári aj na Sennianskych rybníkoch, kde prednedávnom robili monitoring a pozorovania vtáctva z viacerými ochranármi z celého sveta.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín