službukonajúcich policajtov. K celému incidentu došlo počas pravidelnej nočnej kontroly utečencov v tábore. Situácia sa vyhrotila natoľko, že museli zasiahnuť aj kukláči z Košíc. Na spacifikovanie agresívnych Rusov museli použiť aj donucovacie prostriedky. V tábore, kde sa nachádza vyše 150 utečencov z Indie, Pakistanu, Číny a krajín bývalých sovietskych republík, dostala polícia vyhrotenú situáciu ihneď pod kontrolu. Zásah privolaných kukláčov bol podľa polície opodstatnený, pretože situácia bola naozaj vážna. Našťastie, nedošlo k žiadnej masovej vzbure a po zaistení páchateľov, ktorí napadli policajtov, pokračuje špeciálny režim nelegálnych migrantov v tábore bez problémov.
Nespokojní a agresívni utečenci zalarmovali policajné zložky vo štvrtok o desiatej večer, keď počas nočnej kontroly napadli na izbe policajta. Incident začal jeden z nich, k nemu sa postupne pridali ďalší. Svojmu kolegovi prišiel ihneď na pomoc ďalší policajt, ktorého celkovo siedmi „vzbúrenci" tiež fyzicky napadli. Do útvaru napokon museli privolať jednotku PPÚ, tzv. kukláčov. Naše informácie nám potvrdila aj krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová: „V spomínanom útvare napadli siedmi cudzinci - občania Ruskej federácie policajtov útvaru, ktorí vykonávali ich kontrolu. Dvom spôsobili zranenia, vyžadujúce liečenie s dobou práceneschopnosti do 7 dní. Na zvládnutie útočníkov boli privolaní policajti pohotovostného policajného útvaru z Košíc. Tí museli proti cudzincom použiť miernejšie donucovacie prostriedky." Podľa polície bolo použitie donucovacích prostriedkov vyhodnotené ako oprávnené. Cudzinci už čelia obvineniam z trestného činu útoku na verejného činiteľa formou spolupáchateľstva a sú umiestnení v celách policajného zaistenia.
Podľa policajných zdrojov problémy so siedmimi utečencami nastali už pred pár dňami, keď sa dvaja z nich už raz pokúsili o útek. Po roztrhnutí siete na jednom z okien budovy sa snažili dostať von z útvaru. Polícia ich však včas zaistila.
Štyroch Rusov, ktorí boli v skupinke agresívnych utečencov, zadržala hliadka Odboru hraničnej kontroly na slovensko-ukrajinskej hranici ešte pred mesiacom, keď sa nelegálne snažili dostať na naše územie. Ďalších troch približne pred týždňom. Po ich bezprostrednom zadržaní nepožiadali naše úrady o udelenie azylu. Ako dôvod nelegálnej migrácie uviedli cestu do ďalšej tretej krajiny smerom na západ. Podľa migračnej procedúry sú utečenci, ktorí nepožiadajú o azyl, zaistení v sečovskom útvare, kde čakajú na návrat - deportovanie do vlastnej krajiny. Práve to sa nespokojným utečencom nepozdávalo. „Už od začiatku s nimi boli problémy. Keď sa dozvedeli, že v sečovskom útvare môžu stráviť až šesť mesiacov a vrátia sa domov, ihneď žiadali o azyl. Avšak proces udelenia azylu a procedúru, ktorá tomu predchádza, nechceli podstúpiť. Odmietali komunikovať s právnikmi a vôbec akúkoľvek pomoc. Ich cieľom bolo sa čo najskôr dostať z útvaru," uviedla prezidentka Spoločnosti ľudí dobrej vôle Iveta Liberková. Mimovládna organizácia monitoruje podmienky a azylovú procedúru utečencov. Ich problémy a konfliktné situácie pravidelne rieši v spolupráci s Migračným úradom SR a Úradom hraničnej a cudzineckej polície.
Prípad, ktorý sa odohral vo štvrtok večer, je podľa Liberkovej najagresívnejší za posledných desať rokov. „Nikdy sa situácia nevyhrotila až tak. Dochádza ku konfliktom, ale vždy to boli len verbálne napadnutia, prípadne menšie strkanice. Niekoľko nelegálnych migrantov vyjadrilo svoju nespokojnosť aj hladovkou, ale nikdy nie brutálnym útokom na policajtov," dodala.
V súčasnosti prebieha v sečovskom útvare rozsiahla rekonštrukcia, ktorá vylepší jeho bezpečnostný systém a vybavenie. Úrad hraničnej a cudzineckej polície získal na jeho rekonštrukciu približne 100 miliónov korún zo Schengenského predstupového fondu. Po rekonštrukcii bude útvar patriť medzi špičkové zariadenia tohto druhu na Slovensku. Pokiaľ ide o agresívnych utečencov, namiesto cesty na západ pravdepodobne poputujú do väzenia. Sú obvinení z útoku na verejného činiteľa - ich prípadom sa zaoberá oddelenie skráteného vyšetrovania OR PZ v Trebišove. Keďže na našom území spadajú pod našu jurisdikciu, môžu byť normálne odsúdení a výkon trestu absolvujú u nás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín