odnože metódy v našom regióne. Ako sa pre KORZÁR vyjadril konateľ Asociácie Falun Gong na Slovensku Peter Jonaštík, počas kampane v Trebišove ich milo prekvapil záujem a empatický prístup ľudí.
Jej cieľom je poukázať na porušovanie ľudských práv v Číne, odkiaľ táto metóda zušľachťovania tela a mysle pochádza. V roku 1992 ju prvýkrát prezentoval jej tvorca Li Hongzhi, ktorý bol za ňu dvakrát navrhnutý na udelenie Nobelovej ceny. Nejde o žiadne náboženstvo, ale o súbor cvičení, jeho hlavnými myšlienkami sú pravdivosť, súcit, znášanlivosť. Vzhľadom na svoju jednoduchosť a blahodarný účinok na zdravie si v Číne našla veľmi rýchlo milióny prívržencov a rozšírila sa aj za jej hranice. Svojou masovosťou však začala vážne konkurovať vládnucej strany v Číne a v roku 1999 ju napokon vodca Jiang Zemin postavil mimo zákon. „Odvtedy prívržencov začali prenasledovať tými najkrutejšími spôsobmi. Desaťtisíce ľudí skončili v pracovných táboroch, kde sú denne mučení. Podľa Amnesty International dosiaľ umučili asi 2 500 ľudí, iné zdroje hovoria o dvojnásobku... Drastické metódy mučenia - elektrické šoky, prikladanie rozžeraveného železa, nútené potraty, vyzliekanie v mraze a polievanie vodou - to všetko je krutou realitou dodnes a málokto o tom vie," vysvetlil Peter Jonaštík.
K pokojným protestom proti porušovaniu ľudských práv a genocíde sa pred tromi rokmi pripojilo aj Slovensko, stúpenci Falun Gong vždy v lete organizujú kampaň po mestách krajiny, vysvetľujú verejnosti princíp cvičenia, čo je spojené s ukážkami, rozdávajú letáky o Falun Gong a vysvetľujú okoloidúcim, čo sa deje v Číne. „V 23 krajinách prívrženci Falun Gong súdne stíhajú Jiang Zemina za zločiny genocídy. My sme sa rozhodli pre petíciu, ktorú chceme odovzdať Ministerstvu zahraničných vecí, aby pri rokovaniach s Čínou tlmočilo odmietavý postoj Slovenska k prenasledovaniu," doplnil Jonaštík.
Medzi cvičiacimi Falun Gong boli aj v Trebišove dve čínske ženy, ktoré zažili prenasledovanie na vlastnej koži - obe u nás získali utečenecké pasy. Stúpencov metódy prekvapil záujem Zemplínčanov. „Sú iní ako ľudia na západnom Slovensku, vnímavejší, súcitnejší, empatickejší. Sme tu prvýkrát, ľudia sa o Falun Gong zaujímajú, pýtajú sa a najmä sú šokovaní, že také krutosti sa môžu diať aj dnes," dodal Jonaštík. Stúpenci Falun Gong sa dnes presunú na Námestie osloboditeľov do Michaloviec, kde ich turné po Slovensku končí.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín