Warhola. Expozícia je venovaná dadaistickej revolte v umení.
„Je realizovaná ako súčasť pocty hnutiu dadaizmu, špeciálne Kurtovi Schwittersovi, ktorý spolu s Marcelom Duchampom uskutočnili v prvej polovici 20. storočia 'mega bordel' v hlavách mnohých teoretikov a historikov umenia, sediacich vo svojich vyhriatych, honosných a často snobských kabinetoch," hovorí Martin Cubjak, muzeoedukológ a asistent kurátora múzea.
Stará pračka naplnená coca-colou ako proamerická konzumná pračka, starý nefunkčný vodovod ako dadaperiskop, umelá časť nárazníka zo Škody 105L ako dadaamerické kukátko s cenou 50 centov za 15 sekúnd, sekera a píla ako kosák a kladivo vystupujú ako dadaagent - to sú len niektoré vystavené artefakty, ktoré vyjadrujú novú podobu interpretácie (ne)umenia.
Výstava reaguje na Gadamerovu estetiku, predovšetkým na jeho prirovnanie umenia ako hry, symbolu a slávnosti. „Ja umenie tiež ironizujem na hru, symbol a slávnosť, no v duchu dadaistickej revolty má šokovať svojou absurditou a iróniou," vysvetľuje Cubjak.
Autorovi výstavy Martinovi Cubjakovi pomáhal pri hľadaní a zbere predmetov na miestnych skládkach a ich inštalácii asistent kurátora Rastislav Soták. Návštevníci múzea si budú môcť netradičné umelecké predmety pozrieť do konca augusta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín