metropole Zemplína Vianoce a Veľkú noc. Nešlo pritom o žiadnu extravagantnú akciu. Oslavy tradičných sviatkov, ale aj množstvo ďalších podujatí bolo súčasťou projektu Jing & Yang, ktoré podporila Európska únia. Dohromady tridsať mladých ľudí zo spomínaných krajín a Slovenska počas dvoch týždňov absolvovalo množstvo výletov, hier a netradičných podujatí, ktorých cieľom bolo pozorovať správanie mladých ľudí rôznych kultúr a národností. Výsledky tohto pilotného projektu boli nanajvýš zaujímavé.
Na projekt Jing & Yang, spojený s výmenným pobytom zahraničných študentov, získala neformálna skupina študentov z Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach 17-tisíc eur z Európskej únie z programu Mládež . Za vyše polmiliónovú sumu absolvovala mládež od začiatku augusta do uplynulého víkendu výlety na Spišský hrad, do humenského mauzólea, michalovského múzea, hvezdárne, opálových baní v Dubníku vo Vranovskom okrese a na ďalšie atraktívne a historické miesta na východe Slovenska. "Navyše v priestoroch Zemplínskeho múzea v Michalovciach nacvičovali rôzne divadelné hry a súťaže. Každá krajina pripravila národný večer, spojený s ochutnávkou jedál, nápojov, ale aj prezentáciou krajiny a náboženstva," vysvetlil organizátor projektu Matej Starják. Špecialitou bola oslava Vianoc a Veľkej noci, kde každá krajina ozdobila svoj vianočný stromček a pripravila darčeky. Uprostred leta tak Zemplínom rozvoniavala vianočná kapustnica, nechýbala ani vaječná hrudka či dokonca vianočný kapor. Zahraničných študentov prekvapila aj zaužívaná slovenská oblievačka, ktorú si nakoniec sami vyskúšali v zemplínskych krojoch a s vedrom v ruke.
Počas projektu organizátori podrobne sledovali správanie mladých ľudí, ich vzájomnú komunikáciu, ale aj vzťahy medzi mužmi a ženami. "Študenti z Lotyšska boli veľmi liberálni. Od ostatných sa odlišovali najmä svojim voľným postojom k otázkam manželstiev rovnakého pohlavia," uviedol Starják. Podľa vedúcej rumunskej výpravy Adiny Borzovej má slovenská mládež s rovesníkmi z jej krajiny veľa spoločného. Určité rozdiely však predsa len zaznamenala. "Som prekvapená, že mladí ľudia z Lotyšska a Slovenska sú živší. Chcú toho v živote vidieť viac. Bolo to cítiť na množstve aktivít a výletov, do ktorých sa s nadšením zapojili," povedala rumunská učiteľka informatiky. Jej slová potvrdil aj vedúci slovenskej skupiny. "Rumunskí študenti boli v porovnaní s mládežou z iných krajín menej samostatní. Chýbala im vlastná aktivita a boli veľmi naviazaní na svojho učiteľa," konštatoval Matej Starják. Aj napriek tomu, že študenti počas dvoch týždňov medzi sebou komunikovali po anglicky, "trošku sebe aj pohutoreli". Učili sa prekladať niektoré slová a vety do slovenčiny a následne aj do zemplínčiny. Netradičný projekt sa skončil včera a študenti sa vrátili domov. Dnes je však už jasné, že sa pravdepodobne v novom zložení stretnú v jednej zo zúčastnených krajín na budúci rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín