Pavlovská rajčuľňa a paňska kerta dostanú nový šat
Pavlovce nad Uhom - Takmer 1,5 milióna korún ešte do konca roka investuje do svojich kultúrnych pamiatok obec Pavlovce nad Uhom. Samospráve sa
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
podarilo získať granty z Ministerstva kultúry v programe Obnov svoj dom na prvú etapu komplexnej rekonštrukcie grófskej "rajčuľne" (jazdiarne) aj vzácneho historického parku, ktorí miestni volajú paňska kerta. Práve tu stál kedysi kaštieľ, ktorý podľa obecnej kroniky v roku 1951 zbúrali.
Podľa historických prameňov rodová kúria v parku patrila v dávnej minulosti rodu Palócziovcov, po vymretí rodu sa dostali do rúk Dobóovcov, neskôr Stanesicz-Horváthovcom a v 19. a 20.storočí rodine Hadik-Barkóczyovcov. "Žiaľ, do dnešných čias sa z neho zachoval len fragment nadzákladového muriva v parku. Podľa najstarších obyvateľov obce bol však postavený podľa kalendára - mal štyri veže symbolizujúce ročné obdobia, 52 komínov a 365 otvorov na dvere a okná. Podrobnejšie poznatky o jeho vzniku a podobe môže dať len podrobný archeologický prieskum, jediné dedičstvo, ktoré nám zostalo, je práve historický park so vzácnymi drevinami a jazdiareň, ktorú dali postaviť Hadik- Barkóczyovci neďaleko neho. Dnes sa nachádza na druhej strane štátnej cesty," vysvetlil starosta obce Ján Kočan. Park aj jazdiareň sa dnes nachádzajú na zozname národných kultúrnych pamiatok, ich vlastníkom je obec, ktorá do opravy strechy jazdiarne investovala ešte pred 20 rokmi "totalitných" 100-tisíc korún a v posledných rokoch postupne okolo 400-tisíc do jeho opravy.
Grófi tu mali ustajnené jazdecké kone, po vojne objekt slúžil ako sýpka, sklad a odkedy patrí obci, prenajímala ho Jednote tiež na skladové účely a podnikateľom. "Objekt je však staticky narušený - v prvom rade si preto vyžaduje komplexné statické zabezpečenie. Dali sme vypracovať projekt komplexnej rekonštrukcie s predpokladanými nákladmi okolo 4 milióny korún a požiadali o grant z ministerstva na tento účel. Tento rok nám pridelili 1 milión korún, ale dodávateľ je ochotný statické zabezpečenie zrealizovať celé s tým, že peniaze mu postupne vrátime," doplnil starosta. Pripomenul, že historici považujú jazdiareň za unikát, je v ňom totiž samonosná strešná konštrukcia, ktorá sa vraj na podobnej účelovej budove nenachádza nikde na Slovensku. "Celý krov de facto držia tri kovové tyče, ktoré sú spojené do jedného bodu, čo drží celú strechu. Keď tu boli pamiatkári, krútili hlavami, že sa tu také čosi zachovalo. Objekt je aj veľmi rozsiahly - jeho výška je 19 metrov a dĺžka 46, 5 metra," povedal Ján Kočan.
Obec sa rozhodla zrekonštruovať aj pôvodný historický park s rozlohou 14 hektárov, v ktorom sa nachádzajú vzácne solitéry - napríklad čierne orechy či platany. Obec sa oň stará v rámci možností pomocou ľudí na aktivačných prácach, ale kompletnú revitalizáciu zatiaľ neabsolvoval. "Rádovo odhadujeme náklady na čistenie a revitalizáciu na necelý milión korún, tento rok sme z ministerstva dostali 300-tisíc, z ktorých môžeme začať," dodal starosta. Podobne ako o kaštieli aj o parku je v historických prameňoch veľmi málo informácií, na otázky preto musí dať odpovede historický výskum. "V súčasnosti michalovské Zemplínske múzeum pripravuje vôbec prvú knihu o obci, ktorá by mala vyjsť na budúci rok. Podľa všetkého sa práve z nej dozvieme viac," prezradil starosta. Obe akcie, orientované na záchranu pamiatok, chce obec ukončiť v priebehu budúceho roka.