dažďoch a poškodila niekoľko náhrobkov. Keďže hrozí, že zosuvy sa budú opakovať, samospráva začala hľadať spôsob, ako im zabrániť.
Podľa Jozefa Savku z Verejnoprospešných služieb mesta Snina (VPS) sa svah uvoľnil na štyroch miestach po oboch stranách kaplnky. Mokrá zemina zasiahla päť hrobov. "Les nad cintorínom nezachytáva pri silných dažďoch vodu. Rigoly pod lesom sú totiž zasypané lístím a voda tak nestačí odtekať," vysvetlili dôvody mimoriadnej situácie.
Hneď po zosuve začali Verejnoprospešné služby spolu s ľuďmi zamestnanými mestom za aktivačný príspevok odstraňovať naplavenú zeminu. Aby sa však zabránilo opakovaniu problému, na svahu bude potrebný väčší odborný stavebný zásah. VPS preto krátko po zosuvoch oslovili dve sninské stavebné firmy, aby navrhli technické riešenie.
Medzi ponukami, ktoré predložili firmy, bol však veľký cenový rozdiel. Samospráva si preto radšej stanoví rozsah prác sama. "Vypracuje ho komisia zložená z pracovníkov stavebného oddelenia mestského úradu a VPS. Tá povie, čo treba urobiť, vyčísli približné náklady a s týmto návrhom potom znova obrátime na firmy," povedal primátor Marián Kníž.
Podľa Savku by bolo najlepším riešením vybudovanie väčšieho odvodňovacieho rigolu hneď pod lesom, ktorý by odvádzal vodu až k železničnej trati. Kníž povedal, že o jeho výstavbe budú rokovať aj so štátnym podnikom Lesy SR. "Voda na cintorín steká z lesov, je preto potrebné, aby aj štátne lesy navrhli riešenie," uviedol. Primátor predpokladá, že svahy bude treba spevniť betónovými alebo oceľovými pilótami. Zrejme sa postaví aj nové schodište.
Neodtekajúca dažďová voda spôsobuje na cintoríne starosti dlhodobo. Ak sa pohreb koná vo vlhkom počasí, pracovníci Verejnoprospešných služieb musia z pripravenej hrobovej jamy odstrániť vodu čerpadlom. Tento problém spolu s nepostačujúcou kapacitou cintorína sú hlavnými dôvodmi prečo samospráva pred rokmi začala pripravovať výstavbu nového cintorína. Mal by vyrásť v lokalite nad závodom Jas.
Výstavbu však odďaľujú nevysporiadané pozemky, ktoré musí mesto odkupovať od občanov. Výkup pôdy, ktorý sa realizoval už v niekoľkých etapách, sa podľa Kníža chýli ku koncu. "Zostáva získať asi tretinu pozemkov," upresnil. Podľa neho proces majetkového vysporiadania lokality komplikuje enormná rozdrobenosť pozemkového vlastníctva a veľké množstvo vlastníkov. "Často je obtiažne zohnať ich, sú totiž roztrúsený po celom Slovensku aj v zahraničí," povedal Kníž.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín