boli od 4. augusta, kedy ich pri nelegálnom prechode ukrajinsko - slovenskej hranice zadržala polícia bez sprievodu dospelých. O prípade informoval zástupca prešovskej policajnej hovorkyne Daniel Džobanik.
Chlapcov vo veku 13, 14, 16 a 17 rokov umiestil v krízovom centre Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Humennom napriek tomu, že nešlo o domov pre utečenecké deti. Slúži totiž ako denné sanatórium pre zdravotne postihnuté deti a ako dočasný útulok pre deti opustené alebo zo sociálne slabých rodín.
Podľa Ivety Liberkovej zo Spoločnosti ľudí dobrej vôle však sociálny úrad nemal inú možnosť, pretože Okresný súd v Humennom nevydáva rozhodnutia o predbežnom opatrení o umiestnení maloletého utečenca v špecializovanom zariadení. "Ak vydanie tohto rozhodnutia požiada úrad práce, súd musí rozhodnúť do 24 hodín. Ak by tak urobil, deti by okamžite previezla polícia do domova pri Trenčíne, kde je iný režim," hovorí. Podľa nej majú problémy len z humenským súdom, dôvody prečo nevydáva rozhodnutia, nepozná. "Budeme iniciovať rokovania, aby sa to zmenilo," povedala.
Ako jediný domov pre utečenecké deti bez sprievodu na Slovensku je od apríla otvorené zariadenia v Orechove pri Trenčíne. V tomto roku by mal podobný domov pribudnúť aj v Zemplíne - v obci Čeľovce v Trebišovskom okrese. Jeho otvorenie sa však odďaľuje. Liberková hovorí, že im chýbajú financie rekonštrukciu sociálnych zariadení, ktoré by spĺňali hygienické normy. V septembri pritom vstúpi do platnosti zákon o inklúzií, ktorí hovorí o financovaní domovov v Orechove a Čeľovciach. K prevádzkovaniu takýchto zariadení sa totiž Slovensko zaviazalo v medzinárodných zmluvách.
V minulom roku Slovensku zadržali až 270 utečeneckých detí, rok predtým ich bolo viac ako tisíc. Práve deti sa najčastejšie stávajú obeťami obchodníkov s ľuďmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín