v michalovskom priemyselnom parku. Firma vlastní 13 pobočiek po celom svete, podľa slov jej prezidenta Henrika Brandta, v Michalovciach vyrastie jeden z jej najväčších výrobných závodov. V regióne s 20 percentnou nezamestnanosťou v ňom nájde prácu 550 ľudí. Firma plánuje v michalovskom priemyselnom parku postupne preinvestovať približne 330 miliónov korún a postaviť tri výrobné centrá, zahŕňajúce aj dve špecializované sterilné miestnosti. Po nemeckej firme Gronbach, ktorá pôsobí v tunajšom parku prostredníctvom dcérskej spoločnosti Michatek to bude druhý významný investor a zamestnávateľ v metropole Zemplína.
Unomedical je v súčasnosti renomovaným výrobcom zdravotníckeho materiálu a pomôcok na svete s ročným obratom 242 miliónov Eur. Špecializuje sa na výrobu kyslíkových a odsávacích katétrov, dialyzačných vakov, žalúdočných sond a ďalšieho jednorazového zdravotníckeho materiálu. Prevádzkuje závody s približne 4-tisíc zamestnancami vo Veľkej Británii, Malajzii, Mexiku či Austrálii. Dáni sa pred investovaním na Slovensku ešte rozhodovali medzi Čínou a Malajziou. Aj keď je v spomínaných krajinách lacnejšia pracovná sila, celkové náklady na spustenie výroby v Michalovciach boli pre Unomedical výhodnejšie. "Rozhodujúcim faktorom bolo aj to, že Slovensko je pre nás dobre situované, pretože veľa našich zákazníkov je z Európy. Kľúčová bola pre nás aj miestna kvalifikovaná pracovná sila a stabilita, pretože Slovensko je členom EÚ," povedal prezident spoločnosti Henrik Brandt.
Podľa neho pri výbere lokality zavážili aj podporné stimuly a slovenská legislatíva, ktorá je pre nových investorov priaznivá. Unomedical dostal od vlády na rozbehnutie výroby 100 miliónov korún. "Časť týchto prostriedkov použijeme na tréningové a školiace programy pre nových zamestnancov," upresnil Brandt.
Unomedical plánuje v najbližšom čase zrušiť svoje dva závody v Dánsku. Od príchodu na Slovensko očakáva posilnenie svojej konkurencieschopnosti na svetových trhoch. Nový závod v Michalovciach bude najväčšou investíciou Unomedicalu počas jeho viac ako 40 ročnej histórie. Na Slovensku jeho výstavbu zabezpečuje bratislavská firma IPEC prostredníctvom dcérskej spoločnosti PS 1. Výrobné haly by mali byť dokončené v marci budúceho roka, po tomto termíne začne transport technológií z Dánska. Spustenie plnej výroby sa očakáva v júni 2007. Až 99 percent výrobkov z michalovského závodu bude určených na export. Po rokovaniach s dánskou spoločnosťou primátor mesta Jozef Bobík skonštatoval, že výstavba spomínaných závodov nemusí byť poslednou aktivitou Dánov v Michalovciach. "Je zrejmé, že čo sa postaví do marca 2006 nemusí byť definitívne. Bude ešte prebiehať konkurzná príprava na rozšírenie výroby a výrobných kapacít, prípadne prepojenie subdodávateľov," uviedol. Príchod nového investora bude podľa Bobíka osožný pre celý región. "Firma sa nesústreďuje len na svoj zámer. Ovplyvní aj iné aktivity v meste." uviedol. Podľa neho sa investor bude podieľať aj na podpore športu a školstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín